Zapomnij o śliwkach i pigwie. Zbierz z krzewów jesienią. Z tego zapomnianego owocu zrobisz boski dżem

Kiedyś była uprawiana w ogrodach królewskich, dziś widywana jest rzadko, choć coraz częściej sadzona jest w ogródkach. Nieszpułka zwyczajna znana była już w średniowieczu, a to za sprawą jej owoców. Można z nich zrobić pyszny dżem pełen witaminy. Zanim zaczniesz zbiory, zapamiętaj jedno.

Nieszpułka zwyczajna to krzew dziś już nieco zapomniany. Z czasem wyrasta w okazałe drzewo sięgające nawet 7 metrów wysokości. Wiosną pokrywa się drobnymi białymi kwiatami, ale najcenniejsze są jej owoce, jabłkowate, okrągłe i brązowo-pomarańczowe, trochę przypominające pigwę i będące zapomnianym skarbem.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Jak smakuje nieszpułka? Ich smakiem i właściwościami zachwycano się już w średniowieczu

Owoce nieszpułki są bogate w karotenoidy, aminokwasy, błonnik, witaminy C, z grupy B, żelazo, potas, magnez, kwasy organiczne i tłuszczowe, a także związki fenolowe o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwcukrzycowych. Owoce nieszpułki mają charakterystyczną twardą i kosmatą skórkę i raczej wytrawny smak, mniej słodki niż inne podobne skarby z ogródka. Już w średniowieczu zachwycała się nimi św. Hildegarda. Zachwalała ich właściwości i podkreślała, że nieszpułka "dzięki swym dobrym siłom wspomaga wzrost ciała i oczyszcza krew".

Co można zrobić z owoców nieszpułki? Nalewki, soki, a przede wszystkim boską konfiturę

Możesz z nich zrobić dżemy, kompoty, galaretki czy nalewki. Jest jednak jeden ważny szczegół. Owoce nie nadają się do jedzenia zaraz po zerwaniu z drzewa. Będą kwaśne, twarde, a przede wszystkim mogą wywołać rewolucje żołądkowe.

  • Po pierwszych przymrozkach, we wrześniu lub październiku, zerwij owoce ładne, nieuszkodzone.
  • Zanurz same ogonki w zimnej wodzie z solą. Ułóż je na tacy ogonkami do góry i wstaw do suchego i chłodnego pomieszczenia.
  • Musisz uzbroić się w cierpliwość. Owoce będą zdatne do spożycia po 2-4 tygodniach. Będą wtedy brązowe, miękkie także w środku. I dobrze, tak ma być.

PORADA! Owoce nieszpułki przed spożyciem albo dalszą obróbką możesz też włożyć do zamrażalnika. Takie przemrożenie sprawi, że będą słodkie i będzie można je zjeść także na surowo. Przemrozić możesz je także na krzewie, wystarczy, że ze zbiorami poczekasz do października lub listopada.

Dojrzewające owoce nieszpułki
Dojrzewające owoce nieszpułki Co można zrobić z nieszpułki? Fot. Nadiatalent, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Konfitura z nieszpułki - potrzebne składniki:

  • 1 kg dojrzałych i przemrożonych owoców nieszpułki,
  • ok. 350 g cukru trzcinowego lub brązowego,
  • szczypta cynamonu do smaku - opcjonalnie.

Owoce nieszpułki umyj, obierz, usuń kielichy i pestki (może być trudno) i wrzuć do garnka o grubym dnie. Wlej odrobinę wody (ok. pół szklanki) i zagotuj. W razie potrzeby dodawaj wodę. Gdy owoce zmiękną i się rozpadną, przetrzyj je przez sito. Wsyp cukier i znów zagotuj. Dodaj cukier i cynamon, gotuj, aż owoce zgęstnieją, a woda odparuje. Przenieś do wyparzonych słoików i zapasteryzuj.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.