Racuchy siostry Anieli są smaczniejsze niż mojej babci. Lekkie, puszyste i miękkie jak obłoczek

Racuchy kojarzą mi się z domowym ciepłem i wakacjami u babci. To właśnie tę potrawę robiła mi ona na śniadanie lub na kolację. Podawane je z powidłami i ciepłym kakao przywołują we mnie niezapomniane wspomnienia. Jednak ostatnio spróbowałam przepisu siostry Anieli i wręcz się zakochałam. Z tej receptury racuchy wychodzą jeszcze smaczniejsze.

Racuchy to słodkie danie, które przypada do gustu wielu osobom. Robimy je co jakiś czas, gdy do głowy ponownie wpadnie nam, że dawno je jedliśmy. Najczęściej posypane są cukrem pudrem, jednak z dżemem, bitą śmietaną lub miodem również smakuje wyśmienicie. Każdy dom ma swój własny unikatowy przepis na tę potrawę, a wiele osób uważa, że przepis mamy lub babci jest najlepszy. By zmienić to zdanie, wystarczy wykorzystać poniższą recepturę, która pochodzi prosto od siostry Anieli.

Zobacz wideo Drożdżowe racuchy - przepis na pyszną przekąskę

Te słodkie placuszki w każdym domu robione są nieco inaczej. Receptura zmieniana jest z pokolenia na pokolenie, jednak część z was się ze mną zgodzi, że najlepszy przepis to ten od babci. Siostra Aniela, która znana jest z gotowania dla samego papieża i głów kościoła w programie „Anielska kuchnia" pokazała, jak przyrządza to danie oraz co dodaje, aby było ono smaczne, a ciasto miękkie i elastyczne. Gdy spróbujesz ich z jej przepisu, odrzucisz w kąt wszystkie inne sposoby.

Przepis na racuchy siostry Anieli

Składniki

  • 500 g mąki pszennej,
  • 4 łyżki cukru,
  • 30 g drożdży,
  • szklanka mleka,
  • 2 duże jabłka,
  • ½ łyżeczki soli,
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego,
  • 2 jajka,
  • 1 łyżka oleju do ciasta,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania

  1. Pierwszym krokiem jest zrobienie rozczynu z drożdży. W misce rozkrusz świeże drożdże, dodaj do nich cukier oraz wcześniej podgrzane mleko. Całość wymieszaj i odstaw na 15-20 minut w ciepłe miejsce, aby mogło lekko podrosnąć. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, naczynie możesz umieścić do rozgrzanego do 40°C piekarnika i chwilę w nim potrzymać.
  2. W czasie kiedy drożdże rosną, należy umyć, obrać i pokroić w ćwiartki jabłka. Usuń gniazda nasienne i pokrój owoce w cienkie plastry. Jeśli jednak nie lubisz tak pokrojonych kawałków w daniu, możesz zetrzeć owoce na tarce, na dużych oczkach. Najlepszym wyborem będą miękkie i słodkie jabłka.
  3. Przygotuj większą miskę i przesiej do niej mąkę. Następnie dodaj do niej sól oraz cukier waniliowy, a także wbij jajka. Całość wymieszaj.
  4. Do masy dodaj olej i wcześniej przygotowany rozczyn. Składniki mieszaj przez około 5 minut do uzyskania gładkiej masy. Ciasto pozostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu przez około 40-50 minut, aby mogło urosnąć.
  5. Po tym czasie na patelni rozgrzej tłuszcz i umieść na nim nabierane łyżką ciasto. Formuj z niego placuszki, które smaż z obu stron do uzyskania złotego koloru.
  6. Usmażone racuchy okładaj na ręcznik papierowy, aby zebrał pozostałości z tłuszczu i posyp cukrem pudrem.
Więcej o: