-
Haps
-
Jak przygotować
- Ulubiona zupa robotników z PRL-u. Jest pyszna i aromatyczna, chociaż młodzież nawet nie spojrzy
Ulubiona zupa robotników z PRL-u. Jest pyszna i aromatyczna, chociaż młodzież nawet nie spojrzy
Są takie potrawy, które w czasach PRL-u były bardzo popularne, ale obecnie zostały nieco zapomniane i rzadkością jest znalezienie młodej osoby, która zna takie smaki. Jedną z takich potraw jest hit robotniczych stołówek i kantyn, czyli zupa ogonowa. Jak ją zrobić, żeby była aromatyczna i treściwa? Nie możesz zapomnieć o przyprawach i zasmażce.
Zupa ogonowa, zwana też ogonówką, to potrawa, której praktycznie już nie spotyka się w polskich domach, nie mówiąc o barach mlecznych lub restauracjach. Odpowiedzialne są za to dwa czynniki - obecnie nie tak łatwo jest dostać wołowe ogony w sklepach, zmieniły się też gusta kulinarne Polaków, ponieważ młodzież rzadko jada potrawy, które uwielbiali ich dziadkowie, czy nawet rodzice. Warto jednak powrócić do starych przepisów, a zupa ogonowa może być naprawdę przepyszna, jeśli tylko dobrze się ją doprawi. Nie może zabraknąć majeranku, przyda się także czosnek i ostra papryczka.
Zobacz wideo To najlepsze łakocie z PRL-u. Zobacz nasze wideo
Zupa ogonowa - przepis na hit robotniczych stołówek
Składniki:
- ok. 1 kg ogonów wołowych (może być więcej, smak będzie intensywniejszy),
- ok. 1 kg kości wołowych,
- 2 marchewki, 1 pietruszka, pół selera, por, cebula,
- kilka ziemniaków,
- 3-4 ząbki czosnku,
- masło i mąka na zasmażkę,
- koncentrat pomidorowy (jeśli chcesz, możesz pominąć),
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, ostra papryczka, gałka muszkatołowa.
Zupa ogonowa - sposób wykonania:
- Oczyszczone ogony wołowe oraz kości włóż do garnka i zalej zimną wodą. Następnie ustaw palnik na minimalną moc, dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj przez 1,5 godziny, a kiedy pojawią się szumowiny, zdejmij je.
- Do gotującego się mięsa dodaj sól oraz włoszczyznę (cebulę możesz opalić nad palnikiem). Gotuj kolejne 40 minut. Kiedy mięso ogonów zacznie robić się miękkie, dołóż ziemniaki i gotuj do miękkości.
- Ugotowane do miękkości ogony wyjmij z wywaru i oddziel mięso. Wyjmij także kości wołowe, które oddały do zupy cały smak. Mięso z ogonów rozszarp widelcem i połóż na porządnie rozgrzanej patelni z łyżką masła.
- Mięso podsmażaj krótko na mocnym ogniu. Następnie dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz majeranek. Kiedy przyprawy uwolnią smak, a mięso się zarumieni, zawartość patelni wrzuć do zupy.
- Na tej samej patelni rozpuść kolejną łyżkę masła, dodaj łyżkę mąki i płaską łyżeczkę ostrej papryki. Energicznie mieszaj zasmażkę, a kiedy będzie już miała odpowiednią konsystencję, wlej na patelnię chochlę zupy. Wymieszaj i dodaj do garnka.
- Dokładnie wymieszaj zupę i dodaj koncentrat pomidorowy do smaku oraz gałkę muszkatołową. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Ogonówkę podawaj gorącą z kromką świeżego pieczywa.