-
Haps
-
Jak przygotować
- Robię go z przepisu babci, a później wkładam do słoików. Tak tworzę idealny obiad, który wyciągnę zimą
Robię go z przepisu babci, a później wkładam do słoików. Tak tworzę idealny obiad, który wyciągnę zimą
Zima to specyficzna pora roku, która jednym dodaje siły, a drugich osłabia. Jeśli jesteś osobą, która nie ma wtedy na nic ochoty, to warto się na to przygotować. Ja robię danie, które zamykam w słoikach i wyciągam, gdy za oknem widać już śnieg. Takim sposobem mam obiad gotowy w 5 minut.
Niestety musimy pogodzić się z tym, że zima zbliża się wielkimi krokami. Obecnie możemy się cieszyć ostatnimi podrygami upałów, bo jeszcze chwila i z szaf będziemy wyciągać kurtki. Jeśli chcesz zamknąć w słoikach najlepsze smaki, które wyciągniesz, gdy za oknem temperatury będą niższe, to teraz jest na to idealny moment. Oprócz zrobienia sałatek, dżemów i ogórków, polecam również zrobić całe dania obiadowe, które później wystarczy tylko odgrzać.
Zobacz wideo Ekspresowy bigos z młodej kapusty
Przykładem dania, które warto zrobić na zimę, jest bigos do słoików. Zamknięcie go w tych naczyniach i zapasteryzowanie gwarantuje, że pod koniec roku będzie on dalej smaczny. Zrobienie go wymaga trochę czasu, lecz podziękujesz sam sobie, że go wykonałeś. Przechowuj go w chłodnym i ciemnym miejscu, a gwarantuję ci, że zimą będziesz miał najsmaczniejsze i ekspresowe posiłki.
Przepis na bigos do słoików
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej,
- 1 kg świeżej kapusty białej,
- 700 g mięsa wieprzowego (np. łopatki lub karkówki),
- 300 g kiełbasy,
- 200 g boczku wędzonego,
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 200 g suszonych śliwek,
- 200 ml czerwonego wina,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 6 ziaren czarnego pieprzu,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- łyżka majeranku,
- łyżeczka kminku,
- sól i pieprz do smaku,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania
- Świeżą kapustę poszatkuj i ugotuj w dużym garnku z dodatkiem soli. Gotuj ją przez około 15-20 minut, aż kapusta zmięknie. Następnie odcedź i odstaw na bok.
- Mięso wieprzowe pokrój w kostkę, posól, popieprz i podsmaż na oleju na dużej patelni, aż się zarumieni. Następnie przełóż mięso do dużego garnka.
- Na tej samej patelni podsmaż pokrojoną w kostkę kiełbasę i boczek. Dodaj je do garnka z mięsem.
- Cebule obierz, pokrój w kostkę i zeszklij na tej samej patelni, na której podsmażane było mięso. Pod koniec smażenia dodaj drobno posiekany czosnek i smaż jeszcze przez chwilę. Przełóż cebulę z czosnkiem do garnka z mięsem.
- Do garnka ze składnikami dodaj kiszoną kapustę, wcześniej poszatkowaną świeżą kapustę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, suszone śliwki, kminek oraz majeranek. Wlej wino oraz koncentrat pomidorowy. Całość dokładnie wymieszaj.
- Gotuj bigos na małym ogniu przez około 2-3 godziny, mieszając od czasu do czasu, aby smaki się połączyły. Jeśli bigos będzie za suchy, możesz dodać trochę wody.
- Gotowy bigos przełóż do wcześniej wyparzonych słoików, zostawiając około 1-2 cm wolnej przestrzeni od góry.
- Piekarnik nagrzej do 130°C. Słoiki z bigosem wstaw na blachę i umieść w piekarniku. Pasteryzuj przez 60 minut.
- Po pasteryzacji, słoiki wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Upewnij się, że wszystkie słoiki są szczelnie zamknięte.
- Tak przygotowany bigos przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Jest on idealny do spożycia przez całą zimę!