Leczo do słoików na zimę. Kiełbaska jest spoko, ale tylko pod tym warunkiem

Leczo jest w oryginale typowo węgierską potrawą, ale Polacy ukochali ją tak bardzo, że powstała iście polska wariacja na temat tego dania. Kiedy lato się kończy, ale sezon na cukinię i pomidory oraz paprykę trwa, robimy leczo, jakby jutra miało nie być. Świetnym pomysłem jest zamknięcie tego dania w słoiki, by zawsze mieć je pod ręką. Jednak jeden błąd może wszystko zepsuć.

Do zimy jeszcze daleko, ale już teraz warto myśleć o pysznych gotowcach na obiad. Nie ma nic lepszego, niż rozkoszowanie się przepysznym, letnim daniem w zimny, pochmurny dzień. Jak zatem zrobić leczo do słoików, żeby mieć pewność, że wytrzyma kilka miesięcy w piwnicy? Uważaj na kiełbaskę. Wiadomo, leczo bez kiełbasy nie istnieje, ale kiedy ją dodasz do potrawy i zapasteryzujesz, może okazać się, że kiełbasa była słabej jakości i zaczęła się psuć. Lepiej nie igrać z ogniem i jadem kiełbasianym i dodać podsmażoną kiełbaskę dopiero wtedy, kiedy zechcemy podgrzać leczo w rondelku. 

Zobacz wideo Takiego pomysłu na leczo nie znacie. Zobaczcie wideo

Leczo na zimę do słoików - musisz zrobić jeszcze przed jesienią

Składniki:

  • 1 kg papryki,
  • 2 kg cukinii,
  • 1 kg malinowych pomidorów,
  • 2 średnie cebule,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • sól, pieprz, ostra i słodka papryka, odrobina oregano,
  • łyżka smalcu,
  • przed odgrzaniem - podsmażona laska swojskiej kiełbasy.

Leczo do słoików - sposób wykonania:

  1. Przygotuj duży garnek i rozgrzej w nim smalec. Następnie dodaj cebulę posiekaną w kostkę i zeszklij ją.
  2. Cukinię, paprykę i pomidory pokrój w dość sporą kostkę. Następnie przełóż do garnka z cebulą. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz przyprawy.
  3. Leczo gotuj na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Kiedy warzywa będą miękkie, przełóż potrawę do czystych, najlepiej wyparzonych słoików. Następnie szczelnie je zakręć i włóż do dużego garnka. Pasteryzuj przez ok. 15 minut.

Kiedy słoiki ostygną, przenieś je w suche i chłodne miejsce. Najlepiej sprawdzi się piwnica lub spiżarnia, ale może to być także szafka kuchenna. Kiedy chcesz zjeść leczo z wkładką, po prostu w rondelku podsmaż kiełbaskę lub boczek i dodaj potrawę. Wymieszaj i duś chwilę na średniej mocy palnika, by warzywa przeniknęły aromatem mięsa.

Więcej o: