Jadłam je w Polańczyku. Te placki są sto razy lepsze od ziemniaczanych
Polacy uwielbiają wszelkie placki i placuszki i zdecydowanie najczęściej robimy placki ziemniaczane, w sezonie także placki z cukinii, a na śniadanie placki twarogowe. Jednak na urlopie w Bieszczadach poznałam inne placki i doznałam olśnienia. Ziemniaczane spadły w mojej klasyfikacji o kilka oczek w dół.
Każdy region naszego kraju słynie z niepowtarzalnych i wyjątkowych smaków, które w innych miejscach są niemal nieznane. Szczególnie ciekawa jest kuchnia podkarpacka, a zwłaszcza bieszczadzka. Tamtejsze dania są proste, sycące i pełne smaku. Jedną z potraw, która zasługuje na szczególne uznanie są fuczki. Fuczki to placuszki z kiszonej kapusty najczęściej podawane z kwaśną śmietaną. Są wyraziste, miło chrupią i smakują tak, że grzech ich nie spróbować. Nie musisz rzucać wszystkiego i jechać w Bieszczady, żeby poznać ich smak. Z łatwością zrobisz je w domu.
Zobacz wideo Zobacz przepis na chrupiące placki ziemniaczane
Nie ziemniaczane i nie z cukinii. Bieszczadzkie placki wygrywają wszystko
Składniki:
- ok. 300 g kapusty kiszonej, porządnie odciśniętej z soku,
- 1 szklanka pełnoziarnistej mąki (pszennej lub orkiszowej),
- 1 cebula,
- 1 jajko,
- ok. 1/3 szklanki mleka,
- sól, pieprz, szczypta majeranku, szczypta kminku,
- kilka łyżek kwaśnej śmietany,
- olej roślinny,
- opcjonalnie: 2 łyżki jogurtu naturalnego.
Fuczki - sposób wykonania:
- Odciśniętą kapustę pokrój, by pojedyncze "kapuściane włosy" nie ciągnęły się podczas jedzenia. Cebulę także pokrój, ale w dosyć drobną kostkę. Następnie kapustę i cebulę przełóż do miski.
- Do posiekanej kapusty wlej mleko, wbij jajko i dodaj przyprawy. Następnie stopniowo dosypuj mąkę, mieszając. Jeśli uznasz, że masa jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę jogurtu naturalnego.
- Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej 2-3 łyżki oleju. Następnie nakładaj porcję ciasta na fuczki i lekko je spłaszcz na patelni, by nie były za grube. Na średniej mocy palnika smaż je, aż będą rumiane z obu stron. Podawaj z kleksem kwaśnej śmietany.