Nie ma prostszego przepisu na ciasto drożdżowe. Błyskawicznie wyrasta i jest puszyste jak chmurka

Uzyskanie pulchnego ciasta drożdżowego to nie lada wyczyn. Szczególnie dla początkujących gospodyń, które dopiero raczkują w świecie kulinarnym. Choć możemy znaleźć mnóstwo różnych przepisów, warto zaufać babcinym radom. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste i delikatne? Zdradzę ci sekret.

Babcia Hildzia od zawsze uchodziła za wzór gospodyni. Była mistrzynią kulinarną, a jej genialne ciasta smakowały całej rodzinie. Kiedyś poprosiłam ją, by zdradziła swój sekret na puchatego drożdżowca. Okazało się, że tkwi on nie w samych składnikach, a w rękach.

Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste i delikatne? Wystrzegaj się tych błędów

Większość z nas wie, że podczas przygotowywania ciasta drożdżowego należy unikać spadków temperatury w pomieszczeniu oraz przeciągów. Ciasto wyrośnie tylko wtedy, gdy zapewnimy mu ciepło. Jak słusznie przestrzegała mnie babcia, równie ważna jest temperatura rąk. Jeśli zabierzemy się za wyrabianie ciasta z chłodnymi dłońmi, zamiast puszystego drożdżowca będziemy mieć figę z makiem. Jakich błędów jeszcze należy się wystrzegać?

Przede wszystkim unikaj zbyt gorących płynów, które mogą zabić drożdże – mleko lub woda powinny być letnie. Nie dodawaj też zbyt dużej ilości soli, która hamuje wzrost drożdży. Ważne jest, aby ciasto wyrabiać wystarczająco długo, by uzyskać odpowiednią elastyczność. Ręka może cię od tego rozboleć, ale dla efektu końcowego warto się poświęcić. Na koniec, daj ciastu odpowiedni czas na wyrośnięcie i zadbaj o odpowiednią temperaturę pieczenia.

Rozczyn wlewamy do przesianej, posolonej mąki
Rozczyn wlewamy do przesianej, posolonej mąki Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Przepis na ciasto drożdżowe babci Hildzi. Istne niebo w gębie

Ciasto drożdżowe jest przysmakiem, które warto mieć w piekarniku na co dzień i od święta. Podstawowa wersja zawiera jedynie kruszonkę, jednak można wzbogacać je o różne owoce lub inne, smaczne dodatki. Składniki potrzebne na blaszkę o wymiarach 23×28 cm:

  • 25 g świeżych drożdży (można użyć 7 g suchych),
  • pół kg mąki pszennej,
  • szklanka letniego mleka,
  • 100 g masła,
  • 100 g cukru,
  • 2 jajka,
  • szczypta soli,
  • łyżeczka cukru waniliowego,
  • kruszonka (wykonaj ją z 100 g mąki, 50 g masła i 50 g cukru).

Na początku przygotuj rozczyn. Do miseczki pokrusz drożdże, posyp je łyżką cukru i dwoma łyżkami mąki. Zalej połową szklanki letniego mleka, wymieszaj i przykryj ściereczką do wyrośnięcia. Po 15 minutach zabierz się za ciasto. Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj szczyptę soli, cukry i wyrośnięty rozczyn. Następnie wbij jajka i wlej rozpuszczone (przestudzone) masło. Wyrabiaj ciasto ciepłą ręką do momentu, aż będzie od niej odchodzić. Powinno być elastyczne i gładkie. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 70 minut. Powinno podwoić swoją objętość. Po wyrośnięciu zagnieć ciasto ponownie i przełóż na blaszkę wyłożoną papierem. Posyp wierzch kruszonką i odstaw na kwadrans. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni w trybie góra-dół. Wstaw ciasto i piecz ok. 40 minut, aż zyska złocisty kolor. Po wystudzeniu (można to zrobić na kratce) będzie gotowe do podania. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.