Te knedle królują wśród nadzianych kluch. Zrób, póki trwa sezon na śliwki. Babcia będzie dumna

Knedle ze śliwkami kojarzą się z domowym ciepłem. Owoce otulone ziemniaczanym ciastem w słodkiej omaście to jak spełnienie marzeń o idealnym obiedzie. Jeśli do tej pory myślałeś, że ugotowanie nadzianych kluch zajmuje sporo czasu, wyprowadzę cię z błędu. Z tym przepisem zrobisz je w kilka chwil.

Kiedy tylko myślę o knedlach ze śliwkami, od razu wracają wspomnienia z dzieciństwa. Zapach owoców rozchodzący się po kuchni i babcia, która krzątała się podczas przygotowania słodkiego podwieczorku. Po latach, przeglądając jej stary zeszyt z przepisami, natrafiłam na ten skarb. Jeśli masz ochotę na nadziane kluchy, zrób je koniecznie według tej receptury.

Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. Nawet teściowa poprosi was o przepis!

Jak zrobić knedle ze śliwkami? Z tego przepisu wyjdą idealne

Knedle są proste, niewymagające i idealne nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni. Z łatwością poradzisz sobie z każdym krokiem, a efekt końcowy będzie zachwycający. Wystarczy odrobina wysiłku, a te delikatne, puszyste kuleczki staną się hitem każdego rodzinnego obiadu. Na wykonanie 4 porcji będziesz potrzebować:

  • kilogram ugotowanych ziemniaków,
  • 220 g mąki pszennej lub orkiszowej jasnej,
  • jajko,
  • szczypta soli,
  • 12-15 śliwek,
  • cukier do obtoczenia owoców.

Wystudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do miski. Dodaj jajko, mąkę oraz sól i wyrób na elastyczne ciasto. Jeśli będzie się kleiło do ręki, podsyp odrobiną mąki i wyrabiaj dalej. Odstaw miskę na bok i zajmij się śliwkami. Umyte i osuszone owoce przekrój na pół, wyjmij pestki i obtocz je w cukrze. Oderwij kawałek ciasta i uformuj na dłoni płaskiego placuszka. Połóż na nim owoc, zaklej brzegi i kulaj do uzyskania kształtnej kluski. Czynność powtarzaj, aż wszystkie knedle będą gotowe. Gotuj je w osolonym wrzątku, partiami po kilka sztuk. Od momentu wypłynięcia odlicz 3 minuty i wyjmij je łyżką cedzakową. Kluski podawaj ze śmietaną lub bułką tartą podsmażoną na maśle.

Nigdy nie jadłam lepszych knedli ze śliwkami. Wychodzą mięciutkie i słodkie. Smakują jak u babci
Nigdy nie jadłam lepszych knedli ze śliwkami. Wychodzą mięciutkie i słodkie. Smakują jak u babci Nigdy nie jadłam lepszych knedli ze śliwkami. Wychodzą mięciutkie i słodkie. Smakują jak u babci, Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Co dodać do kompotu śliwkowego? Te przyprawy zrobią robotę

Jeśli została ci nadwyżka śliwek, koniecznie ugotuj z nich kompot. Lekko korzenny smak napoju będzie świetnym urozmaiceniem obiadu. Potrzebne składniki:

  • 600 g śliwek,
  • 1,2 litra wody,
  • 4 łyżki cukru,
  • laska cynamonu,
  • 3 goździki,
  • kawałek imbiru (opcjonalnie),
  • sok z połowy cytryny.

Owoce umyj, przekrój i pozbądź się z nich pestek. Do garnka wrzuć przyprawy, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i dodaj śliwki. Po kwadransie owoce powinny być miękkie, jeśli nie są, dodaj jeszcze 5 minut. Wyciśnij sok z cytryny i zamieszaj. Kompot jest gotowy od razu po ugotowaniu. Można go pić zarówno na ciepło jak i na zimno. W każdej wersji będzie smakować wyśmienicie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.