Przepis na ten chleb dostałam od koleżanki. Mogłabym go jeść non stop. Nie ma mąki i drożdży

Zrobienie domowego chleba daje dużo satysfakcji. Żadne pieczywo nie smakuje tak dobrze, jak to upieczone samodzielnie. Wiele osób nie podejmuje się jednak tego zadania w obawie przed niepowodzeniem. Odstrasza też konieczność czekania, aż ciasto drożdżowe urośnie. Jeśli więc boisz się, że chleb ci nie wyjdzie lub nie masz cierpliwości, zrób chleb z twarogu z tego przepisu. Nie potrzebujesz do niego ani zakwasu, ani mąki, ani drożdży.

Pieczenie chleba powszechnie uchodzi za czynność dość czasochłonną. Trzeba wyhodować odpowiednio silny zakwas, by pociągnął ciasto w górę. Można też zrobić pieczywo na drożdżach, ale wtedy trzeba czekać, aż ciasto wyrośnie. Na dodatek robienie domowego chleba kojarzy się z mozolnym i żmudnym wyrabianiem.

Na szczęście kreatywność ludzka nie zna granic. Bez trudu można znaleźć przepis na chleb bez zakwasu, drożdży, a nawet bez mąki! Tak jak np. ten chleb z twarogu. Do niego potrzebny jest tylko ser, płatki owsiane i trochę różnych ziaren. Ja mam ten przepis od koleżanki i przyznam, że gdy go spróbowałam, byłam gotowa zjeść od razu cały bochenek...

Zobacz wideo Chcesz zrobić chleb z samych ziaren? Taki przepis też mamy

Przepis na chleb z twarogu. Nie ma w nim ani mąki, ani drożdży

Składniki:

  • 500 g twarogu chudego lub półtłustego,
  • 170 g otrębów owsianych,
  • 120 g płatków owsianych,
  • 3 jajka,
  • 50 g orzechów laskowych,
  • 30 g siemienia lnianego,
  • 30 g pestek dyni,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • sól.

Sposób przygotowania:

Twaróg kroimy na drobne kawałki. Przekładamy go do dużego naczynia i dodajemy do niego po kolei pozostałe składniki: płatki, otręby, orzechy, siemię lniane, pestki dyni, proszek do pieczenia, sól oraz jajka. Wyrabiamy ciasto. Można to zrobić albo ręcznie, albo w robocie kuchennym. Ciasto na chleb z twarogu powinno mieć taką konsystencję, by dość łatwo się formować.

Chleb z twarogu można piec na dwa sposoby. Pierwszy to przełożenie masy do keksówki wyłożonej papierem. Wtedy wystarczy jeszcze tylko wyrównać wierzch i włożyć foremkę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Druga metoda to uformowanie bochenka na płaskiej blasze również wyłożonej papierem. Warto zwilżyć dłonie, dzięki czemu łatwiej będzie nadać ciastu odpowiedni kształt.

Niezależnie od sposobu chleb z twarogu pieczemy przez 45 minut. Studzimy go na kratce, a jeśli był pieczony w formie, to dajemy mu kilka minut, a potem wyjmujemy z keksówki i do końca studzimy już bez niej. Chleb z twarogu najlepiej smakuje oczywiście świeży. Jest tak dobry, że można jeść go nawet bez żadnych dodatków.

Więcej o: