Pigwa czy pigwowiec? Wiele osób błędnie myśli, że to jedno i to samo. Choć obie rośliny są ze sobą spokrewnione, ich owoce znacząco się różnią. Na co zwrócić uwagę i co wybrać do przetworów na zimę? Podpowiadamy.
Pigwa pospolita to spore drzewo często spotykane w przydomowych ogródkach, choć rośnie też "na dziko". Owoce pigwy są żółte i duże, kształtem przypominają gruszki lub jabłka. Są kwaśne i twarde. Pojawiają się we wrześniu, a sezon na nie trwa do października. Pigwowiec to mniejszy krzew, uprawiany często jako roślina ozdobna za sprawą urokliwych kwiatów pojawiających się wiosną. Jego owoce, w zależności od odmiany, są drobniejsze od pigwy, wielkości śliwki lub malutkich jabłek. Są też twardsze, o bardziej cierpkim smaku. W obu przypadkach spożywanie na surowo będzie raczej trudne. Pigwowiec świetnie sprawdza się w nalewkach, sokach i syropach, pigwa to z kolei doskonały dodatek do jabłek, możesz z niej zrobić także dżemy, powidła i soki.
Owoce pigwowca, nazywane czasem "polską cytryną" są bogate w związki, które wspierają układ odpornościowy. To bogate źródło potasu, magnezu, żelaza, błonnika, a przede wszystkim witaminy C i związków fenolowych, dzięki którym pomagają łagodzić objawy przeziębienia, takie jak ból gardła, katar i kaszel, zarówno przy infekcjach wirusowych, jak i bakteryjnych. Syrop to więc idealne remedium na jesienne i zimowe bolączki. Jak go zrobić?
PORADA! Owoce pigwowca warto wcześniej wrzucić na noc do zamrażalnika. Po co? Dzięki temu po rozmrożeniu będą bardziej miękkie, łatwiej je pokroisz i usuniesz z nich gniazda nasienne. Zamrozić możesz też już pokrojone owoce. Po zasypaniu cukrem szybciej puszczą sok.
Potrzebne składniki:
Obrane owoce wsyp do dużego słoika, najlepiej o pojemności 2 litrów. Imbir obierz ze skórki przy pomocy łyżki lub nożyka i pokrój w plastry. Dorzuć do pigwowca. Najlepiej przekładać je cukrem lub miodem warstwami, choć możesz też wsypać owoce, dodać całość słodzika i wstrząsać słoikiem tak, by pokrył je dokładnie i z każdej strony. Zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 dni lub maksymalnie na tydzień. Raz lub dwa razy dziennie wstrząsaj słoikiem. Dzięki temu szybciej puszczą sok. Tak przygotowany syrop zlej do butelek. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce, np. do lodówki albo piwnicy. Dodawaj po łyżeczce do herbaty albo wody.