Jedni sadzą dla ozdoby, ja poluję na owoce. Robię z nich domowe remedium na przeziębienie

Czasem nazywany jest "polską cytryną", można go spotkać zarówno w ogrodach, jak i "na dziko", w parkach, a nawet przy osiedlowych blokach. Pigwowiec, często mylony z pigwą, to nie tylko roślina ozdobna. Jego owoce są prawdziwą kopalnią cennych składników. Jak zrobić syrop z pigwowca na zimę?

Pigwa czy pigwowiec? Wiele osób błędnie myśli, że to jedno i to samo. Choć obie rośliny są ze sobą spokrewnione, ich owoce znacząco się różnią. Na co zwrócić uwagę i co wybrać do przetworów na zimę? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Czym się różni pigwa od pigwowca? Oba są doskonałe do przetworów

Pigwa pospolita to spore drzewo często spotykane w przydomowych ogródkach, choć rośnie też "na dziko". Owoce pigwy są żółte i duże, kształtem przypominają gruszki lub jabłka. Są kwaśne i twarde. Pojawiają się we wrześniu, a sezon na nie trwa do października. Pigwowiec to mniejszy krzew, uprawiany często jako roślina ozdobna za sprawą urokliwych kwiatów pojawiających się wiosną. Jego owoce, w zależności od odmiany, są drobniejsze od pigwy, wielkości śliwki lub malutkich jabłek. Są też twardsze, o bardziej cierpkim smaku. W obu przypadkach spożywanie na surowo będzie raczej trudne. Pigwowiec świetnie sprawdza się w nalewkach, sokach i syropach, pigwa to z kolei doskonały dodatek do jabłek, możesz z niej zrobić także dżemy, powidła i soki.

Na co działa syrop z pigwowca i jak zrobić syrop z pigwowca na zimę do herbaty?

Owoce pigwowca, nazywane czasem "polską cytryną" są bogate w związki, które wspierają układ odpornościowy. To bogate źródło potasu, magnezu, żelaza, błonnika, a przede wszystkim witaminy C i związków fenolowych, dzięki którym pomagają łagodzić objawy przeziębienia, takie jak ból gardła, katar i kaszel, zarówno przy infekcjach wirusowych, jak i bakteryjnych. Syrop to więc idealne remedium na jesienne i zimowe bolączki. Jak go zrobić?

PORADA! Owoce pigwowca warto wcześniej wrzucić na noc do zamrażalnika. Po co? Dzięki temu po rozmrożeniu będą bardziej miękkie, łatwiej je pokroisz i usuniesz z nich gniazda nasienne. Zamrozić możesz też już pokrojone owoce. Po zasypaniu cukrem szybciej puszczą sok.

Sok z pigwy
Sok z pigwy ElenVik /Shutterstock

Potrzebne składniki:

  • 1 kg obranych, pozbawionych gniazd nasiennych i pokrojonych w kostkę owoców pigwowca,
  • ok. 100 g świeżego imbiru,
  • 1 kg cukru lub pół litra płynnego naturalnego miodu, najlepiej lipowego.

Obrane owoce wsyp do dużego słoika, najlepiej o pojemności 2 litrów. Imbir obierz ze skórki przy pomocy łyżki lub nożyka i pokrój w plastry. Dorzuć do pigwowca. Najlepiej przekładać je cukrem lub miodem warstwami, choć możesz też wsypać owoce, dodać całość słodzika i wstrząsać słoikiem tak, by pokrył je dokładnie i z każdej strony. Zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 dni lub maksymalnie na tydzień. Raz lub dwa razy dziennie wstrząsaj słoikiem. Dzięki temu szybciej puszczą sok. Tak przygotowany syrop zlej do butelek. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce, np. do lodówki albo piwnicy. Dodawaj po łyżeczce do herbaty albo wody.

Więcej o: