W polskich lasach następuje ich wysyp szczególnie po opadach deszczu. Maślaki to jedne z najsmaczniejszych grzybów, które przez grzybiarzy cenione są za smak. W Polsce występuje 11 gatunków, a najpopularniejsze z nich to: maślak zwyczajny (Suillus luteus), maślak rdzawobrązowy (Suillus collinitus), maślak ziarnisty (Suillus granulatus). Można wyczarować z nich pyszną zupę, sos czy marynatę. Wcześniej jednak obowiązkowym etapem jest ich obranie, które dla wielu bywa problematyczne.
Każdy z gatunków maślaków posiada na kapeluszu śluzowatą grubą skórką, stąd też ich nazwa oraz jej odmiany w zależności od regionu. Obieranie ich według części grzybiarzy jest zbędne, gdyż wiąże się ze żmudnym i czasochłonnym procesem. Nic bardziej mylnego. Mimo tego, że brązowe skórki grzybów lepią się do palców i barwią je na brunatno, skórkę z kapeluszy maślaków należy bezwzględnie usuwać. Powód? Jest ona gorzka i kwaśna w smaku, a śluz pozostawiony na jej powierzchni gęsty i lepki. Dla naszego organizmu wyjątkowo ciężkie jest jej strawienie. W konsekwencji czego po zjedzeniu mogą nam doskwierać takie dolegliwości jak: wymioty, ból brzucha, biegunka.
Skórka schodzi z maślaków zazwyczaj w bardzo łatwy sposób. Najlepiej nie robić tego bezpośrednio po deszczu i poczekać aż nasze zbiory lekko podeschną. Warto do ich obierania założyć rękawiczki, aby później uniknąć szorowania zabrudzonych dłoni. Zaczynamy od złapania jej brzegu, przy pomocy nożyka, a następnie zdejmujemy ją z powierzchni całego kapelusza grzyba za jednym razem.
Problem pojawia się w przypadku małych i młodych okazów. Tutaj zdjęcie skórki może okazać się niemożliwe. Bezwzględnie należy jednak usunąć śluz. Można to zrobić poprzez moczenie grzybów w solance. Wystarczy zmieszać wodę z solą (5 szklanek wody na pół szklanki soli) i trzymać w mieszance maślaki przez kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu kilkukrotnie wypłukać. Potem ugotować bez dodatku soli i marynować tak, jak zawsze. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.