Placki ziemniaczane Magdy Gessler nigdy nie ciemnieją. Do masy dodaje łyżkę tego składnika

Magda Gessler dla wielu osób stanowi autorytet kulinarny. W "Kuchennych rewolucjach" często dzieli się wskazówkami dotyczącymi gotowania nie tylko z uczestnikami programu, lecz także zwracając się wprost do widzów. Restauratorka zdradziła m.in., jak poradzić sobie z częstym problemem dotyczącym masy na placki. Dzięki jednemu składnikowi placki ziemniaczane Magdy Gessler nie ciemnieją.

Placki ziemniaczane to jedno z popularniejszych dań obiadowych. Są serwowane przez wiele restauracji i Magda Gessler, gdy odwiedza lokale, które potrzebują jej pomocy, często próbuje placków, jeśli akurat są w menu. Wszystko dlatego, że dość łatwo wyczuć, czy potrawa została dobrze zrobiona. Restauratorka bez problemu potrafi odgadnąć, czy do smażenia został użyty stary olej oraz jak dużo mąki do masy wsypał kucharz.

Idealne placki ziemniaczane powinny być złociste, chrupiące i nie ociekać tłuszczem. Jednak często osoby, które przygotowują placki, martwi co innego - nieapetyczne ciemnienie masy. Gwiazda zdradziła jednak, co zrobić, by do tego nie doszło. Zapoznaj się ze wskazówką, dzięki której twoje placki będą wyglądać i smakować jak placki ziemniaczane Magdy Gessler.

Zobacz wideo Zobacz też nasz szybki przepis na chrupiące placki z cukinii

Masa na placki ziemniaczane Magdy Gessler nie ciemnieje. Powód? Jeden dodatek

Nie trzeba stosować żadnych skomplikowanych technik, by nie dopuścić do ciemnienia masy. Restauratorka przekonuje, że wystarczy dodać jedną łyżkę śmietany 12 proc. lub jogurtu naturalnego. Wśród innych sposobów wymienia się dolanie niewielkiej ilości soku z cytryny. 

Dlaczego w ogóle dochodzi do ciemnienia masy na placki ziemniaczane? Winne są same warzywa. Zawierają bowiem oksydazę polifenolową, czyli enzym, który wchodzi w reakcję z powietrzem. Pod jego wpływem zaś zmienia się kolor produktu. Smak ziemniaków nie jest przez to gorszy, nie ma to też negatywnego wpływu na wartości odżywcze, ale może skutecznie zniechęcić do jedzenia. Warto jednak dodać, jako ciekawostkę, że popularne w niektórych regionach Polski szare kluski zawdzięczają swoją nazwę właśnie temu ciemnieniu ziemniaków.

 

Przepis na placki ziemniaczane Magdy Gessler

Chcesz przekonać się, czy placki ziemniaczane Magdy Gessler są warte zachodu? I czy jej porada dotycząca śmietany faktycznie działa? Przetestuj poniższy przepis.

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki,
  • 2 cebule,
  • 2 łyżki mąki pszennej,
  • jajko,
  • łyżka śmietany 12 proc.,
  • ząbek czosnku,
  • sól i pieprz do smaku,
  • olej roślinny do głębokiego smażenia.

Sposób przygotowania:

Ziemniaki umyj, obierz i zetrzyj na drobnych oczkach tarki. Cebulę również obierz i zetrzyj. Warzywa odcedź porządnie z nadmiaru płynu i przełóż do dużego naczynia. Wsyp mąkę, czosnek przeciśnięty przez praskę, wbij jajko oraz dodaj śmietanę. Dopraw masę solą i pieprzem, i wymieszaj.

Na patelni rozgrzej olej. Łyżką nakładaj porcję masy na placki i smaż z obu stron przez kilka minut, aż placki zyskają złocisty kolor. Placki przełóż na talerz z ręcznikiem papierowym i odsącz je z nadmiaru tłuszczu. 

WSKAZÓWKA: By placki ziemniaczane nie chłonęły tłuszczu, dodaj do masy łyżkę octu spirytusowego. Potem i tak warto odsączyć je na ręczniku papierowym, ale tłuszczu będzie w nich zdecydowanie mniej.

Placki ziemniaczane podawaj tak jak najbardziej lubisz. Na słono z kwaśną śmietaną i łososiem albo z sosem pieczarkowym i mięsem lub na słodko, posypane cukrem.

Więcej o: