Dlaczego beza opada? Popełniamy wiele błędów, a jednym z nich może być... użyty cukier

Beza to przepyszny i lubiany przez wiele osób smakołyk. Niestety, wiele osób rezygnuje z jego przygotowania, kiedy pierwsza próba kończy się niepowodzeniem. Jak tego uniknąć? I dlaczego beza opada? Spieszymy z odpowiedzią.

Przygotowywanie bezy teoretycznie nie jest aż taki trudne, ale w praktyce mogą pojawić się różne trudności. Są one związane z kilkoma kwestiami. Przede wszystkim z rodzajem użytego cukru, ale także czystością sprzętu kuchennego, umiejętnego oddzielenia żółtek od białek, a nawet czasem i temperaturą suszenia deseru (a nie pieczenia). Jakie są zasady pieczenia bezy? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Przepis na idealny tort bezowy. Poprawia humor!

Dlaczego beza opada? Bo cukier jest za gruby, a temperatura za wysoka

Jak już wspomnieliśmy na początku, beza może opaść z kilku powodów, np. kiedy użyty cukier jest zbyt gruby. Aby wszystko wyszło idealnie, słodziło powinno być zmielone na jak najdrobniejszy proszek. Kolejną kwestią są resztki tłuszczu na naczyniach i sprzęcie. Nawet najmniejsza ilość może zniszczyć deser - podobnie z żółtkiem, które przez przypadek dostało się do białek. 

O czym warto jeszcze pamiętać? Oto pozostałe zasady:

  • nie ubijaj białka zbyt długo - może dojść do tzw. przebicia,
  • bezę się suszy, a nie piecze - trzeba to robić w temperaturze 120 st. Celsjusza przez pierwsze 10 minut, a potem przez trzy godziny w temperaturze 100 st. Celsjusza bądź nieco niższej,
  • po wysuszeniu bezy zostawiamy ją w piekarniku do momentu całkowitego ostygnięcia.

Chcesz wyczarować bezę pavlova? Nie zapominaj, aby przekładać ją kremem nie wcześniej niż trzy godziny przed podaniem. Sam krem powinien być gęsty i jak najbardziej schłodzony.

Jak zrobić bezę? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie skomplikowane

Do przygotowania bezy potrzebujemy tylko kilku składników i sporo czasu, ale efekt jest tego wart. Oto lista składników na podstawową wersję tego pysznego deseru. 

Składniki:

  • białka jaja - cztery sztuki,
  • cukier puder - szklanka,
  • sok z cytryny lub ocet (wzmocni ciasto) - płaska łyżeczka,
  • mąka ziemniaczana (wzmocni ciasto) - płaska łyżeczka.

Sposób przygotowania:

  1. Białka jaj z odrobiną soku cytrynowego ubij na pianę mikserem na średnich obrotach.
  2. Nie przerywając miksowania, stopniowo dodawaj cukier, aż składniki całkowicie się połączą.
  3. Po dodaniu do ciasta całego cukru zwiększ obroty miksera, a pod koniec dodaj mąkę ziemniaczaną.
  4. Zakończ miksowanie po kilku minutach, gdy uzyskasz idealnie gładką i lśniącą masę. Teraz partiami przełóż ją na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  5. Susz bezę w temperaturze 120 st. Celsjusza przez pierwsze 10 minut, po czym zmniejsz ją do 100 stopni Celsjusza i zostaw tak na około trzy godziny. 
  6. Po zakończeniu suszenia pozostaw bezę w piekarniku aż do całkowitego ostygnięcia.

Gotowe. Teraz możesz podawać, najlepiej przełożoną kremem, ozdobioną owocami i z dodatkiem filiżanki kawy. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: