Centers for Disease Control and Prevention, agencja będąca częścią Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, ogłosiła, że rukiew wodna jest najzdrowszym warzywem. Wcześniej naukowcy z William Paterson University w New Jersey przebadali 47 popularnych warzyw, w tym wspomnianą rukiew, ale też kapustę pekińską, boćwinę, buraki, szpinak, jarmuż i pietruszkę. Potwierdzili, że ciemnozielone warzywa liściaste mają najwyższą wartość odżywczą dla człowieka, a najwięcej korzyści dla zdrowia przynosi właśnie rukiew wodna.
Rukiew wodna należy do tej samej rodziny, co brokuły, jarmuż, kalafior, ale też rzodkiewki i kapusta. W Polsce bardziej znana jest pod nazwą rzeżucha wodna. Choć nie ma z nią zbyt wiele wspólnego, z wyjątkiem wyglądu młodych listków, nie ma z wielkanocną rzeżuchą zbyt wiele wspólnego. Rukiew jest bogata w takie witaminy jak K, C, A, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez i potas, a także antyoksydanty i błonnik.
Właściwości rukwi wodnej miały być znane już od starożytności. Stosuje się ją zarówno jako roślinę leczniczą, jak i w kuchni. Jak wylicza portal dietetycy.org, rzeżucha wodna ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, może obniżać ciśnienie, chroni wątrobę, a dzięki zawartości błonnika wspomaga trawienie i usprawnia pracę jelit. Nic więc dziwnego, że jest uważana za prawdziwy superfood. Jak jeść rukiew wodną?
Rukiew sprawdzi się w kuchni na wiele różnych sposobów. Świeże listki są doskonałym dodatkiem do sałatek, ale też surówek. Nadaje im chrupkości i odrobiny ostrości. Możesz ją wrzucić np. do sałaty z rzodkiewką, szczypiorkiem i pomidorami albo dodać do kanapek. Świetnym pomysłem jest też pesto z rukwi wodnej. W wersji bogatszej wykorzystaj do niego orzechy piniowe, w budżetowej możesz sięgnąć po ziarna słonecznika i dyni. Taki sos z dodatkiem pełnoziarnistego makaronu to doskonały pomysł na zdrowy i sycący obiad. Jak zrobić pesto z rukwi wodnej? Będą ci potrzebne:
Umyte liście rukwi wrzuć do kielicha blendera. Możesz wykorzystać także gałązki. Dodaj uprażone ziarna słonecznika, oliwę, sól i pieprz. Wszystko zblenduj na gładką pastę. Sos możesz doprawić tartym parmezanem lub płatkami drożdżowymi, ale nie jest to konieczne.
PORADA! Jeśli chcesz, by pesto miało wyjątkowo gładką konsystencję, wlewaj oliwę powolnym strumieniem w trakcie miksowania. Dodatkowa łyżka oliwy sprawi, że sos będzie nieco rzadszy.