Ciasto z mascarpone czy tort bezowy? Zapomnij. Niektóre połączenia smakowe tworzą duet nie do przebicia. Tak właśnie było gdy zaserwowałam swoim bliskim pistacjowy tort z malinową wkładką.
3
fot.archiwum prywatne
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Ten tort pistacjowo-malinowy jest pełen orzechowego i słodkiego smaku, w każdych warstwach ciasta oraz nadzieniu. Na to zachwycające połączenie trafiłam przypadkowo i już wiedziałam, że podbije kubki smakowe nawet największych niejadków urodzinowych ciast. Jego przygotowanie rozłożyłam w czasie, dzięki czemu wszystko przebiegło sprawnie i bez zbędnych wpadek. Dodatkowo zaoszczędziłam kilkaset złotych na zamawianiu tortu u cukiernika, który smakiem przebił wcześniej jedzone wypieki.
REKLAMA
Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić
Przepis na tort urodzinowy. Ciasto z pistacjami i malinami zachwyci smakiem i wyglądem
Prace związane z przygotowaniem tortu warto rozłożyć w czasie. Biszkopt można upiec 2-3 dni przed planowanym podaniem. Upieczony przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub przykryty, folią spożywczą. Podobnie z masą pistacjową i frużeliną malinową, którą również można zrobić wcześniej i trzymać w lodówce przez maksymalnie 3 dni. Oprócz niezbędnych składników do wykonania wypieku przydadzą się również świeże owoce i posiekane orzechy do dekoracji.
Biszkopt pistacjowy:
6 jajek
150 g cukru
120 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
80 g zmielonych pistacji
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
Krem pistacjowy:
500 ml śmietanki 30%
250 g mascarpone
150 g pasty pistacjowej (można kupić lub przygotować samemu)
2 łyżki cukru pudru
Frużelina malinowa:
500 g świeżych lub mrożonych malin
50 g cukru
2 łyżeczki żelatyny
2 łyżki wody
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, jeśli frużelina jest zbyt rzadka
Jak zrobić krem pistacjowy oraz mus malinowy do tortu? Przepis na ciasto jak cukierni
Przygotowanie tortu pistacjowego z frużeliną malinową zajmie około 4 godzin, wliczając w to czas pieczenia, przygotowania kremu i frużeliny, a także schładzanie tortu. Aby blaty były dodatkowo nasączone, możesz nałożyć na nie poncz z soku z dwóch limonek i 200 ml wody.
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Tortownicę o średnicy ok. 22 cm wyłóż papierem do pieczenia (dno) i posmaruj brzegi masłem.
Oddziel białka od żółtek. W dużej misce ubij białka ze szczyptą soli, aż będą sztywne. Stopniowo dodawaj cukier, ubijając, aż masa będzie lśniąca. Dodawaj po jednym żółtku, delikatnie miksując na niskich obrotach.
W osobnej misce wymieszaj mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia i zmielone pistacje.
Przesiej suche składniki do masy jajecznej i delikatnie wymieszaj szpatułką, aby nie opadła.
Przełóż masę do tortownicy i piecz przez około 35-40 minut, aż do suchego patyczka. Po upieczeniu ostudź biszkopt i przekrój na 3 równe blaty.
Maliny umieść w rondelku z cukrem i podgrzewaj na średnim ogniu, aż owoce się rozpadną i puszczą sok.
W osobnej miseczce zalej żelatynę 2 łyżkami zimnej wody i odstaw na 10 minut do napęcznienia.
Do malin dodaj sok z cytryny. Jeśli chcesz zagęścić frużelinę, wymieszaj mąkę ziemniaczaną z odrobiną wody i dodaj do masy.
Podgrzej żelatynę, aż się rozpuści (nie doprowadzaj do wrzenia) i dodaj ją do malin. Całość dobrze wymieszaj i odstaw do schłodzenia, aby frużelina zgęstniała.
Ubij śmietankę na sztywno, następnie dodaj mascarpone, pastę pistacjową oraz cukier puder. Miksuj do uzyskania gładkiego kremu.
Na pierwszy blat biszkoptu wyłóż część frużeliny malinowej, a następnie przykryj warstwą kremu pistacjowego.
Nałóż drugi blat biszkoptu, powtórz czynność z frużeliną i kremem.
Przykryj trzecim blatem, posmaruj całość kremem (również boki tortu).
Na wierzch tortu ułóż świeże maliny i posyp posiekanymi pistacjami. Możesz dodatkowo udekorować kremem przy pomocy rękawa cukierniczego. Odłóż tort do lodówki na co najmniej 2-3 godziny, aby dobrze się schłodził i smaki się przegryzły.