Włóż do słoików te warzywa. Aż dziwne, że tak mało osób to robi. Zjesz i zapomnisz o ogórkach

Zamykanie warzyw w słoikach latem i wczesną jesienią, by zimą cieszyć się ich smakiem, to doskonała decyzja. Gdy nachodzi nas tęsknota za ogórkami, papryką lub cukinią, wystarczy sięgnąć do szafki lub spiżarni, by rozkoszować się wspomnieniami cieplejszych dni. Ogórki to podstawa, wiadomo, ale żeby nie było tak monotonnie, warto wybrać jeszcze inne warzywa. Sałatka z zielonych pomidorów na zimę to strzał w dziesiątkę. Genialnie robi ją siostra Anastazja.

W słoikach można zamknąć właściwie wszystko: ogórki (na tysiące sposobów), papryki, cukinię, fasolkę szparagową, buraki, leczo, a także owoce: gruszki, jabłka, śliwki (mmm, powidła!), maliny, wiśnie, truskawki... Można by tak wymieniać i wymieniać. Wszystko to świetnie smakuje w środku zimy, gdy lato i wczesna, jeszcze dość ciepła jesień są już wspomnieniem.

Zobacz wideo David Gaboriaud zrobił wyśmienity tabbouleh. Główny składnik zaskoczy każdego

Jest jednak jedno warzywo, z którego mało kto robi przetwory - zielone pomidory. Być może wynika to z tego, że jesteśmy bardziej oswojeni z pięknymi, czerwonymi pomidorami, które, gdy są wysokiej jakości, są pyszne, soczyste i wspaniale pachną. Niedojrzałe pomidory też można jednak wykorzystać. Sałatka z zielonych pomidorów na zimę naprawdę się broni! Poniżej podajemy przepis siostry Anastazji, który jest bardzo popularny w internecie.

Sałatka z zielonych pomidorów siostry Anastazji

Składniki:

  • 1 kg zielonych pomidorów,
  • 2 cebule,
  • 750 ml wody,
  • 125 ml octu winnego,
  • 20 g cukru lub miodu,
  • 2 łyżki soli,
  • ziele angielskie, liście laurowe, czarny pieprz w ziarnach, gorczyca.

Sposób przygotowania:

Cebulę obieramy i kroimy w plasterki. Przekładamy do miski, solimy i odstawiamy na kilka godzin. Jeśli masz więcej czasu, to możesz zostawić ją nawet na całą noc. Następnego dnia (lub po kilku godzinach) odciskamy cebulę z nadmiaru płynu. Myjemy pomidory, kroimy w plastry i mieszamy z cebulą. Przekładamy do wyparzonych i suchych słoików.

Robimy zalewę. W garnku zagotowujemy razem wodę, ocet, cukier lub miód oraz przyprawy. Na średnim ogniu gotujemy przez pięć minut. Gorącą zalewę wlewamy do słoików z pomidorami i cebulą. Mocno zakręcamy i dla pewności pasteryzujemy w garnku przez około 20 minut. Dzięki temu sałatka z zielonych pomidorów siostry Anastazji wytrzyma przez wiele miesięcy.

Jak pasteryzuje się przetwory w garnku? Na jego dnie trzeba położyć ściereczkę i ustawić słoiki tak, by się nie stykały. Potem wlewamy wodę do 3/5 ich wysokości i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i pasteryzujemy przez 20 minut.

Więcej o: