Jak smażyć kanie? Cztery dodatki i gotowe. Miękkie w środku, a z zewnątrz chrupią aż miło

Jak smażyć kanie, żeby wyszły chrupiące na zewnątrz, a miękkie i soczyste w środku? Jeśli wracasz z lasu z pokaźnym, białym kapeluszem i nie masz pomysłu na obiad, zrób pyszne kotlety. W mig znikną z talerza.

Późne lato oraz jesień to doskonała pora na spacer po lesie połączony z owocnym grzybobraniem. Jeśli trafisz na kanie, koniecznie je zbierz. Dobrze przyrządzone smakują tak wybornie, że palce lizać. Ważne jest, tylko aby wiedzieć, jak je przygotować.

Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych

Jak sprawdzić, czy to kania? Na to zwróć uwagę

Kania czubajka to jeden z najsmaczniejszych grzybów, które możemy zebrać w lesie. Jadalny jest jej kapelusz, którego średnica może osiągnąć nawet 30 cm. Delikatnie przyprawiony, obtoczony w bułce tartej i smażony na złoty kolor jest po prostu obłędnie pyszny. Zanim jednak złapiesz za wiaderko, by wybrać się na poszukiwania kani, nie zapomnij, że bywa mylona z silnie trującym muchomorem zielonkawym. Jak je rozróżnić? Zwróć uwagę na:

  • kapelusz - u kani jest postrzępiony, jasnobrązowy i pokryty odstającymi łuskami, zaś u muchomora całkowicie gładki, jasnozielony lub żółtawy,
  • trzon - kania ma ruchomy pierścień, natomiast ten u muchomora zazwyczaj jest przyrośnięty na stałe, choć trzeba uważać, gdyż zdarza się, że odpada,
  • podstawa trzonu - muchomor ma bulwiastą podstawę otoczoną pochewką, zaś u kani pochewki nie znajdziesz.

Pamiętaj, że jeśli jakikolwiek znaleziony grzyb powoduje nawet minimum niepewności, lepiej go zostawić. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

Jak smażyć kanie? Po czyszczeniu nie zapomnij ich osuszyć

Jeśli zebrałeś już kanie i chcesz zabrać się za ich przyrządzenie, zacznij od dokładnego oczyszczenia kapelusza. Pozbądź się piasku oraz innych zabrudzeń, gdyż w przeciwnym wypadku będą chrzęściły w zębach w trakcie jedzenia. Idealnie nada się do tego pędzelek oraz przemycie pod bieżącą wodą. Gdy kapelusze będą się suszyć, przygotuj resztę składników. Zakładając, że udało ci się zebrać 2 spore sztuki kań, będziesz do nich potrzebować:

  • 2 jajek,
  • 2 łyżek mleka,
  • bułki tartej,
  • oleju do smażenia,
  • przypraw: zazwyczaj wystarcza sól i pieprz, jednak możesz wybrać też swoje ulubione.

Do jednej z misek wrzuć jajka, rozbełtaj je, następnie wymieszaj z mlekiem. Do drugiej wysyp bułkę tartą. Kanie najpierw mocz we wcześniej przygotowanej mieszance, następnie przypraw i obtocz w bułce. Na patelni rozgrzej olej i smaż przygotowane kapelusze z obu stron, aż się zarumienią. Podawaj od razu.

Kotlety z kani
Kotlety z kani DUSAN ZIDAR /Shutterstock

Co można zrobić z kani? Pomysł na pyszne śniadanie

Choć kotlety z kani to niewątpliwie najpopularniejszy sposób na ich przyrządzenie, równie smaczny okazuje się omlet bądź jajecznica z nimi w składzie. Przygotuj:

  • 2 duże i oczyszczone kapelusze kani,
  • 4-5 jajek,
  • 1 niewielką cebulę,
  • masło,
  • sól i pieprz.

Umyte i osuszone grzyby pokrój na mniejsze kawałki. Posiekaj cebulę, następnie wrzuć ją na rozgrzane na patelni masło. Delikatnie zeszklij, dodaj grzyby i duś, aż składniki staną się miękkie. W międzyczasie w miseczce rozbełtaj jajka, przypraw i dodaj na patelnię. Jeśli masz ochotę na omleta, po prostu je wylej i poczekaj 1-2 minuty aż się zetną, po czym odwróć i jeszcze raz podsmażaj. W przypadku jajecznicy porządnie wymieszaj wszystkie składniki. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: