Krupnik robi się na wywarze jarzynowym lub mięsnym. Do tego dodaje się kaszę, ziemniaki albo ryż. Niektórzy dorzucają też suszone grzyby. To jedna z najbardziej lubianych zup, tuż po rosole i pomidorowej. Ma wielu fanów, bo jest gęsta i bardzo sycąca. Dodatkowo przygotowuje się ją z łatwo dostępnych i niedrogich składników.
Tradycyjny krupnik przygotowuje się z włoszczyzny, cebuli, ziemniaków, pietruszki oraz przypraw: soli, pieprzu, liści laurowych. Pierwsze skrzypce gra jednak kasza. W końcu to od niej wzięła się nazwa zupy. Wiele osób zastanawia się, jakiego rodzaju użyć. Kasza jęczmienna to absolutny klasyk. Najlepszym wyborem jest drobniejsza perłowa albo grubszy pęczak.
Drugie miejsce należy do kaszy jaglanej. Od jakiegoś czasu króluje przede wszystkim w owsiankach, ale wcale nie oznacza to, że nie sprawdzi się również do zupy. Jest delikatna i lekkostrawna, więc na pewno posmakuje np. dzieciom.
PORADA! Przed ugotowaniem kaszy jaglanej na krupnik przepłucz ją gorącą wodą. Możesz też delikatnie uprażyć ją na suchej patelni. Dzięki temu wyeliminujesz gorzki posmak ziaren.
Podium zamyka kasza manna. Jest bardzo delikatna, więc świetnie będzie pasować do krupniku. Oczywiście możesz też postawić na kaszę gryczaną, natomiast jest to nieoczywisty wybór. Zazwyczaj dodaje się ją do dań z gęstymi sosami, np. gulaszu. Oryginalnym połączeniem jest też zupa z kaszą owsianą. To już jednak rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni i urozmaicać dania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością. Kasza pęcznieje i zagęszcza zupę. Odpowiednia proporcja to jedna szklanka na 3-4 litry wody. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.