Sos grzybowy będzie dużo lepszy. Zagwarantuje to dobra śmietana i jedna przyprawa

Nie ma chyba lepszego sosu do makaronów, kopytek lub placków ziemniaczanych niż kremowy i aromatyczny sos grzybowy. Przepis na sos z leśnych grzybów jest bardzo prosty, ale trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Śmietana jest bardzo ważna, wiadomo, ale nie mniej istotna jest jedna przyprawa. Bez tego ani rusz.

Kiedy uda nam się wrócić z lasu z koszem pełnym grzybów, zwykle nie mamy problemu, co z nich zrobić. Najczęściej stawiamy na sosy, zupę, a nadmiar mrozimy lub suszymy, by zawsze mieć pod ręką gotową bazę do pysznych potraw. Dziś jednak skupimy się na najlepszej rzeczy, którą możesz zrobić ze świeżych leśnych grzybów. Sos z tego przepisu wychodzi aksamitny, kremowy i pełen smaku. Ważna jest śmietanka trzydziestka, moim zdaniem najlepsza do grzybowych sosów, oraz tymianek. Ta przyprawa idealnie wydobywa aromat i smak leśnych grzybów, i sprawi, że bez dokładki się nie obejdzie. 

Zobacz wideo Z tego dziwnego grzyba zrobiliśmy pyszną przekąskę. Zobacz wideo

Sos z leśnych grzybów. Tak pyszny, że będziesz go jeść łyżkami

Składniki:

  • ok. 0,7 kg leśnych grzybów, dowolnych (w sosie pyszne są maślaki i podgrzybki),
  • 2 cebule,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 1 pełna łyżka mąki,
  • 1,5 szklanki wywaru grzybowego lub bulionu, może być warzywny,
  • śmietanka 30 proc.,
  • 2 pełne łyżki masła,
  • 2 gałązki tymianku,
  • sól, pieprz, kilka laurowych listków, kilka kulek ziela angielskiego, łyżeczka gałki muszkatołowej.

Sos grzybowy z tymiankiem - sposób wykonania:

  1. Grzyby dokładnie oczyść z piachu i innych zabrudzeń. Następnie pokrój je na kawałki. Maślaki wcześniej obierz ze skórki. Cebulę pokrój w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę.
  2. Przygotuj dużą patelnię lub szeroki rondel. Rozgrzej w nim solidną porcję masła i dodaj cebulę.
  3. Kiedy cebula się zeszkli, dodaj pokrojone grzyby i smaż na dość dużej mocy palnika, aż odparuje z nich trochę wody. Następnie lekko je posól i zalej bulionem.
  4. Dodaj do smaku przyprawy, w tym gałkę muszkatołową, tymianek i czosnek. Zmniejsz moc palnika i gotuj, aż grzyby będą miękkie. Pamiętaj, żeby grzyby gotowały się na niewielkiej mocy palnika. Wówczas oddadzą do wywaru maksimum smaku.
  5. Śmietankę wymieszaj z łyżką mąki i zapraw nią sos. Ponownie wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut, aż sos zgęstnieje.

Tak przygotowany sos podawaj jak tylko chcesz. Będzie świetnie smakował z kopytkami lub kluskami śląskimi, z makaronem lub z plackami ziemniaczanymi. Będzie pasował także do polędwiczek lub do podsmażonego kurczaka albo dziczyzny.

Więcej o: