Nie ma dnia, bym go nie jadła. Tak wykorzystałam borowiki i musiałam robić dokładkę

Grzybobranie w pełni. Zapaleni poszukiwacze leśnych okazów od rana przeszukują lasy, by znaleźć najlepsze i największe grzyby. Gdy wracają do domu zastanawiają się, co z nich zrobić. Dzięki temu przepisowi decyzja będzie bardzo prosta. Ostrzegam, że trzeba robić dokładkę.

Pasztet z borowików to danie, które nie tylko zachwyca swoim smakiem, ale również daje możliwość wykorzystania grzybów, które możemy zebrać w lesie. Najlepiej smakuje oczywiście przygotowany ze świeżych okazów, pełnych aromatu. Jednak jeśli masz zapas zeszłorocznych, wysuszonych borowików, nic straconego – w tej formie również stworzą wyśmienity pasztet. To idealna potrawa zarówno na codzienny obiad, jak i na specjalne okazje, zwłaszcza podana z delikatnym sosem. Dodatkowo, taki pasztet może być doskonałym dodatkiem do świeżego, chrupiącego pieczywa. Smakuje tak dobrze, że każdy poprosi o dokładkę.

Zobacz wideo Pasztet z jajek

Pasztet z borowików nie wymaga skomplikowanych składników ani długiego czasu przygotowania. Właśnie dzięki temu robi się go błyskawicznie. Wystarczy kilka podstawowych składników, a efekt końcowy zaskoczy nawet najbardziej wymagających smakoszy. To doskonała alternatywa dla klasycznych mięsnych pasztetów, pełna leśnego aromatu, który przenosi nas w sam środek grzybobrania. Z odrobiną świeżego pieczywa lub podany z sosem, pasztet ten staje się gwiazdą każdego stołu.

Przepis na pasztet z borowików

Składniki

  • 100 g suszonych borowików,
  • kostka bulionu grzybowego,
  • 100 ml gęstej śmietany,
  • 100 g masła,
  • 2 cebule,
  • 3 suche bułki,
  • 5 jajek,
  • 5 łyżek mąki pszennej razowej,
  • łyżeczka majeranku,
  • 25 ml (kieliszek) miodu pitnego,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania

  1. Grzyby przemyj i umieść w naczyniu, a następnie zalej niewielką ilością wody. Jeśli są wysuszone w całości odstaw na całą noc do namoczenia, natomiast jeśli są pokrojone w plastry, wystarczy godzina moczenia.
  2. Po tym czasie grzyby ugotuj w wodzie, w której się moczyły, następnie wyjmij je łyżką cedzakową, a do wody dodaj kostkę bulionu grzybowego. Wymieszaj i namocz w niej suche bułki.
  3. Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozpuść masło i podsmaż na niej cebulę, drobno pokrojone grzyby, odciśnięte i rozerwane na mniejsze kawałki bułki. Wszystko wymieszaj i dodaj mąkę, żółtka, śmietanę, majeranek, dopraw solą i pieprzem.
  4. Do masy dodaj kieliszek miodu pitnego, białka ubij na sztywną pianę i dodaj do całości.
  5. Keksówkę wysmaruj masłem, aby po upieczeniu pasztet się do niej nie przykleił i przełóż masę do formy.
  6. Piekarnik rozgrzej do 180°C i piecz pasztet przez około 40 minut. Po tym czasie pozostaw go wystudzenia i podziel na kawałki. Smacznego!
Więcej o: