-
Haps
-
Jak przygotować
- Wymarzony jesienny obiad. Knedle ze śliwkami robię jak moja babcia, bo patrzę na ogonki
Wymarzony jesienny obiad. Knedle ze śliwkami robię jak moja babcia, bo patrzę na ogonki
Wśród typowo jesiennych dań nie może zabraknąć delikatnych i mięciutkich knedli ze śliwkami. Przepis na knedle ze śliwkami jest banalny i naprawdę trzeba mieć wyjątkowego pecha, żeby nie wyszły. Nie zapomnij o korzennej przyprawie, a będą najlepsze na świecie.
Knedle ze śliwkami to miłe wspomnienie z dzieciństwa, kiedy po powrocie ze szkoły zasiadaliśmy do stołu, a mama albo babcia serwowały nam mięciutkie, parujące kluchy z owocami. Przepis na knedle jest bardzo, ale to bardzo prosty, ale warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Z knedlami jest jak z ludźmi - nie liczy się wygląd zewnętrzny, liczy się środek. W przypadku knedli warto zwrócić uwagę na owoce, które wkładamy do środka. Śliwki do knedli muszą być dojrzałe, soczyste i pełne smaku. Najlepiej sprawdzą się węgierki o lekko pomarszczonej skórce tuż przy ogonku. Takie mają najwięcej słodyczy. Tę słodycz jednak warto podrasować cynamonem - to idealny przyjaciel nie tylko jabłek, śliwki też go uwielbiają.
Zobacz wideo Zobacz nasz przepis na knedle
Knedle ze śliwkami - przepis na najlepszy jesienny obiad
Składniki:
- 350 g ugotowanych ziemniaków,
- 150 g surowych ziemniaków,
- 1 większe jajko,
- 100 g mąki pszennej,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- szczypta soli,
- łyżeczka cynamonu,
- ok. 200 g dojrzałych śliwek węgierek,
- płaska łyżeczka cynamonu,
- łyżka cukru pudru do smaku.
Knedle ze śliwkami - sposób wykonania:
- Śliwki dokładnie umyj i podziel na połówki. Usuń pestki, a połówki owoców przełóż do miski. Dodaj cynamon i cukier, następnie dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut.
- Ugotowane ziemniaki utłucz na gładkie purée lub zmiel w prasce do ziemniaków. Przełóż do miski.
- Ziemniaki surowe zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach i za pomocą gazy porządnie odciśnij je z wody. Następnie dodaj do ugotowanych ziemniaków.
- Do miski z ziemniakami wsyp mąkę, wbij jajko i zacznij wyrabiać. Jeśli uważasz, że konsystencja ciasta jest zbyt luźna, dodaj mąkę ziemniaczaną.
- Z wyrobionego ciasta odrywaj kawałki i formuj je w dłoniach w kulki. Następnie spłaszczaj je i na środek kładź połówki śliwek. Szczelnie zalep knedle, by podczas gotowania się nie rozkleiły.
- Przygotuj duży garnek i rozgrzej w nim wodę z odrobiną soli. Kiedy woda zawrze, wrzucaj knedle partiami i gotuj przez ok. 3-4 minuty od momentu wypłynięcia.