Czubajki kanie (znane też jako sowy) to jedne z najchętniej zbieranych leśnych skarbów, ale i zarazem najczęściej mylonych z trującym sobowtórem, muchomorem sromotnikowym. Dlatego warto wiedzieć, jak te grzyby odróżnić. Ważnych jest pięć elementów wyglądu - kapelusz (czubek i łuski), blaszki, trzonek, a z nim pierścień i bulwa korzenia. Istotny jest także... zapach.
Jak wspomnieliśmy powyżej, czubajkę kanię od muchomora sromotnikowego odróżnia w sumie siedem cech, z czego dwie dotyczą samego kapelusza. Jeśli okaz wygląda następująco, to mamy do czynienia właśnie z tym przepysznym i pożądanym przez Polaków grzybem:
Dla ułatwienia Lasy Państwowe kilka lat temu opublikowały infografikę ze szczegółowym opisem różnic między sową a muchomorem sromotnikowym.
Powyższa lista charakterystycznych cech dotyczy jednak tylko dojrzałych i w pełni rozwiniętych okazów. Co z młodymi i jeszcze nierozwiniętymi grzybami?
W ich przypadku lepiej po prostu odpuścić sobie zbieranie i poczekać aż się rozwiną, a jeśli już je zabraliśmy, to powinniśmy rozwinąć owocniki samodzielnie. W jaki sposób? Taką sówkę należy oczyścić z zanieczyszczeń, np. mchu czy liści, po czym umieścić w naczyniu z zimną wodą (kapeluszem do góry, jak kwiaty cięte). Zostawcie ją tak na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W ten sposób nierozwinięte owocniki otworzą się, co umożliwi ich dokładną identyfikację. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.