Zapomnij o marynowanych grzybach. Zrób je w tej zalewie i zamknij w słoikach. Nic ich nie przebije

Jakie przetwory można zrobić z grzybów? Obfity sezon to doskonała okazja, by wzbogacić domową spiżarnię. Z grzybów można stworzyć różne specjały, a zamiast klasycznego marynowania warto spróbować solenia w słoikach. Tak przygotowane zachowują pełnię smaku i stanowią bazę do wielu zimowych dań.

Przetwory z grzybów to idealny sposób na zamknięcie smaku jesieni w słoikach. Aromat borowików i podgrzybków przypomni o leśnych spacerach, nawet w zimowe dni. Jeśli często gotujesz grzybowe dania, wypróbuj grzyby w solance. Dzięki takiej konserwacji zawsze będziesz mieć pod ręką ulubiony dodatek do potraw.

Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. Nawet teściowa poprosi was o przepis!

Jak się robi grzyby w solance? Przepis nie sprawi ci problemu

Grzyby w solance to klasyczny i niezawodny sposób na zachowanie ich świeżości na długie miesiące. Sól doskonale je konserwuje, jednocześnie podkreślając ich naturalny smak i aromat. Dzięki temu nawet poza sezonem możemy cieszyć się leśnymi przysmakami. Do przygotowania 10 półlitrowych słoików będziesz potrzebować:

  • 3 kg świeżych grzybów (najlepiej borowików i podgrzybków),
  • 300 g soli,
  • 5 litrów wody,
  • 5 ziaren ziela angielskiego,
  • 5 listków laurowych,
  • 5 kulek czarnego pieprzu.

W dużym garnku doprowadź wodę do wrzenia, wrzuć oczyszczone grzyby i gotuj przez 5-7 minut. Następnie odcedź je, przepłucz zimną wodą i pozostaw do osuszenia. W osobnym garnku zagotuj 5 litrów wodu z solą i przyprawami i trzymaj na średnim ogniu przez kilka minut. Pozostaw do przestudzenia. Kiedy zalewa będzie chłodna, ułóż warstwami grzyby w wyparzonych słoikach. Zalej je przestudzoną solanką, tak aby całkowicie przykryła grzyby. To ważne, gdyż w przeciwnym razie mogłyby się zepsuć. Słoiki dokładnie zamknij i odstaw w chłodne miejsce, najlepiej do piwnicy lub lodówki. Grzyby powinny być gotowe do spożycia już po trzech tygodniach.

PORADA! Aby wyparzyć słoiki, umyj je dokładnie i ustaw na blasze otworami do góry. Włóż do zimnego piekarnika, nastaw temperaturę na 120°C i pozostaw na około 20 minut. Po wyłączeniu piekarnika, poczekaj, aż słoiki ostygną i użyj ich do przechowywania przetworów.

Grzyby, fot. thamyrissalgueiro / iStock
Grzyby, fot. thamyrissalgueiro / iStock Grzyby, fot. thamyrissalgueiro / iStock

Co zrobić z grzybów z solanki? Przydadzą się do wielu potraw

Grzyby z solanki to prawdziwy skarb w kuchni, zwłaszcza zimą, kiedy tęsknimy za smakami lasu. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do świątecznych sałatek. Wystarczy dodać cebulę, odrobinę oliwy i mamy prostą, a zarazem wykwintną przystawkę. Można je także wykorzystać do przyrządzenia aromatycznych sosów, idealnych do mięs, szczególnie dziczyzny lub wołowiny czy treściwych zup. Jeśli lubisz eksperymentować, spróbuj dodać grzyby z solanki do domowych pierogów lub farszu do pasztecików. Nadadzą potrawom głębokiego, leśnego smaku. A na zimową kolację podsmaż je na maśle z cebulką i podaj z chrupiącym pieczywem.

Więcej o: