Doskonały dodatek do mięs i pasztetu. Idź na grzyby, a później zamknij je w słoiku z tym sosem

Miłośnicy grzybobrań czują się teraz jak w raju. W lasach można znaleźć wiele dorodnych grzybów, które później wykorzystywane są w przeróżnych daniach. Gdy zrobisz je z tego przepisu możesz je w przyszłości dodać do pasztetu lub do mięsa. Ich smak i sposób przyrządzenia jest naprawdę wyjątkowy.

Czasami w kuchni najlepsze efekty osiąga się poprzez połączenie składników, które na pierwszy rzut oka wydają się być z zupełnie różnych światów. Kiedy te smaki połączą się w odpowiednich proporcjach i przy odpowiednim przygotowaniu, tworzą coś niezwykłego. Takie dania mają swój charakter, intensywność, a do tego często zaskakują bogactwem aromatów i głębią smaku. Idealnie sprawdzą się, gdy szukamy czegoś wyjątkowego, co wyróżni się na tle codziennych potraw. Właśnie taka propozycja czeka na ciebie, a kluczową rolę odgrywa nie tylko sposób przygotowania, ale i starannie dobrane przyprawy oraz dodatki.

Zobacz wideo Kaszotto z kaszy gryczanej z grzybami

Grzyby po cygańsku to danie, które doskonale łączy w sobie leśne grzyby z papryką, cebulą i czosnkiem. Całość podkręcona jest przecierem pomidorowym oraz octem, co nadaje im charakterystyczny, lekko kwaśny i pikantny smak. Duszone w aromatycznym sosie przez dłuższą chwilę, nabierają intensywności, a ich smak staje się jeszcze bardziej wyrazisty. Ten przysmak można zamknąć w słoikach i przechowywać na chłodniejsze dni, gdy chcemy przypomnieć sobie te smaki. Są idealne zarówno jako dodatek do obiadu, jak i samodzielna przekąska.

Przepis na grzyby po cygańsku do słoików

Składniki

  • 2 kg ulubionych grzybów,
  • 3 czerwone papryki,
  • 3 żółte papryki,
  • 3 duże cebule,
  • 6 ząbków czosnku,
  • 100 g przecieru lub koncentratu pomidorowego,
  • 2 łyżki octu spirytusowego,
  • łyżka cukru,
  • 8-10 ziaren ziela angielskiego,
  • 5-6 listków laurowych,
  • 3/4 szklanki oleju roślinnego lub oliwy,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania

  1. Przed przyrządzaniem grzybów, dokładnie je oczyść i pozbądź się wszelkich zabrudzeń, liści i piasku. Duże grzyby pokrój na mniejsze kawałki, małe zostaw w całości.
  2. Grzyby wrzuć do garnka, zalej wodą, dodaj szczyptę soli i gotuj przez około 10-15 minut. Po tym czasie odcedź.
  3. Papryki dokładnie oczyść, a następnie usuń gniazda nasienne. Cebulę obierz i pokrój w piórka, a papryki w paski. Czosnek przeciśnij przez praskę.
  4. Na dużej patelni rozgrzej olej, wrzuć cebulę i podsmaż ją do zeszklenia. Następnie dodaj zmiażdżony czosnek i pokrojoną w paski paprykę, a także obgotowane grzyby, liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  5. Po chwili wlej przecier pomidorowy oraz ocet. Mieszaj, zmniejsz ogień i przykryj patelnię. Duś całość przez około pół godziny, pamiętaj jednak, by co jakiś czas mieszać zawartość patelni. Na koniec dodaj sól, pieprz oraz cukier do smaku.
  6. Gdy sos będzie gotowy, przełóż go do czystych i wyparzonych słoików i mocno je zakręć. Do dużego garnka wlej wodę i na dnie ułóż bawełnianą ściereczkę. Słoiki wstaw do garnka w taki sposób, aby nie dotykały siebie nawzajem ani brzegów naczynia. Zagotuj całość i gotuj jeszcze przez około 20-30 minut. Po tym czasie pozwól słoikom wystygnąć razem z wodą.
  7. Pasteryzowane grzyby po cygańsku przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu. Po ich otworzeniu przechowuj w lodówce i zjedz w przeciągu kilku najbliższych dni.
Więcej o: