Mówi się o nim "polska oliwka". Konfitura wychodzi pyszna. Pomaga też na przeziębienie i w odchudzaniu

Rośnie w lasach, w ogrodach i na łąkach, a jego owoce przypominają żurawinę, ale w smaku są już bardziej podobne do kwaśnej wiśni. Choć należą do jednych z najzdrowszych na świecie, w Polsce są niemal zupełnie zapomniane. Co można zrobić z derenia jadalnego?

Dereń jadalny, inaczej dereń właściwy, to roślina, która w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej występuje powszechnie. Krzewy i niewielkie drzewka o charakterystycznych czerwonych owocach, czasem zwanych "polską oliwką", i przypominających małe śliwki lub żurawinę, można spotkać w lasach, zaroślach, na łąkach, można je także uprawiać w ogrodzie. Jeszcze nie tak dawno cieszył się ogromną popularnością zarówno z powodu walorów ozdobnych, jak i cennych owoców. Dziś jest już nieco zapomniany, a szkoda.

Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!

Na co pomaga dereń jadalny? Zdrowotne właściwości znane są od wieków

Owoce derenia jadalnego to bogate źródło: witaminy C, żelaza, potasu, wapnia, fosforu, magnezu i cynku. Obfitują także w taniny, polifenole, pektyny i antocyjany. Ich właściwości zdrowotne znane były i są od wieków. Wzmacniają organizm, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i sezonie przeziębień, a dzięki dużej zawartości żelaza mogą wspomóc leczenie anemii.

Zwiększa wydalanie wody i sodu z organizmu, przy okazji działa przeciwzapalnie, więc jest polecany w leczeniu chorób dróg moczowych i nerek

- czytamy na zdrowie.gazeta.pl. Ma też działanie przeciwzapalne i wspiera przemianę materii, po owoce derenia jadalnego mogą więc sięgać osoby zmagające się z dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi, a także chcące zrzucić zbędne kilogramy.

Dereń jadalny
Dereń jadalny Owoce derenia jadalnego, Fot. anro0002 / Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Co zrobić z derenia jadalnego? Wrzuć do ciasta albo zrób pyszną konfiturę do herbaty

Czy dereń jadalny można jeść na surowo? Tak, choć kwaśne i nieco cierpkie w smaku owoce derenia jadalnego najczęściej wykorzystuje się do przetworów. Robi się z nich soki, dżemy, a także nalewki. Dereniówka produkowana jest zarówno z owoców, jak i z kwiatów. Można je też ususzyć i zaparzyć jak herbatę albo dodać do deserów, np. ciasta. W Polsce można je kupić od ok. 20-35 zł za kg, za granicą suszone owoce mogą kosztować nawet 200 zł za opakowanie 450 g. Co zrobić z derenia jadalnego?

Konfitura z derenia do herbaty

Składniki:

  • 1 kg owoców derenia,
  • 2 kg cukru, najlepiej trzcinowego,
  • pół litra wody.

Owoce umyj i wydryluj (jeśli będziesz używać konfitury tylko do herbaty, możesz zostawić pestki). Cukier i wodę umieść w garnku i zagotuj. Do uzyskanego tak syropu wsyp oczyszczone owoce. Podsmażaj na wolnym ogniu przez ok. 30 minut, aż zgęstnieje, a dereń się rozpadnie. Jeszcze gorącą przełóż do wyparzonych słoiczków.

Więcej o: