Podrasowałam przepis dziadka na kluski kładzione. Najpierw kręcił nosem, a później podziękował

Kluski kładzione to bardzo popularne danie, które kojarzy się z prostotą. Warto je jednak trochę zmodyfikować, by nabrały więcej smaku. Zrobisz to, dodając sezonowe warzywo. Rodzina najpierw nie uwierzy, ale potem zje ze smakiem.

Kluski kładzione to jedno z tych dań, które przywodzi na myśl domową, prostą kuchnię. Są szybkie do zrobienia, nieskomplikowane, a do tego bardzo sycące. Zwykle podaje się je jako dodatek do mięsnych sosów, gulaszy czy zup, ale równie dobrze mogą być samodzielnym posiłkiem. Kluski te, formowane łyżką i wrzucane bezpośrednio do wrzątku, zachwycają swoją delikatną konsystencją, dlatego zawsze warto je wykonać.

Zobacz wideo Leniwe kluski z wędzoną papryką i karmelizowaną cebulką

Ostatnio, gdy wpadłam na pomysł, aby je zrobić, postanowiłam dodać do nich odrobinę nowoczesności. W mojej wersji znalazła się dynia, która nie tylko nadaje kluseczkom złocisty kolor, ale także delikatny, dyniowy posmak. To przepis, który należał pierwotnie do mojego dziadka, lecz chciałam go nieco odświeżyć. Dzięki dyni te kluski nabierają charakteru, stając się czymś więcej niż tylko klasycznym dodatkiem do obiadu. Podaję je zwykle z masłem i bułką tartą, ale ty możesz wykorzystać inne dodatki.

Przepis na kluski kładzione z dynią

Składniki:

  • 300 g dyni (startej na tarce o drobnych oczkach),
  • 2 jajka,
  • szklanka mąki pszennej (może być więcej, w zależności od wilgotności dyni),
  • szczypta soli,
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej (opcjonalnie),
  • łyżka masła (do polania klusek po ugotowaniu).

Sposób przygotowania:

  1. W misce wymieszaj startą dynię z jajkami. Dodaj szczyptę soli i ewentualnie gałkę muszkatołową dla dodatkowego aromatu.
  2. Stopniowo wsypuj mąkę, mieszając przez cały czas. Ciasto powinno być na tyle gęste, by łatwo się kładło z łyżki, ale nie za rzadkie, by kluski się nie rozpadły. W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli.
  3. Łyżką nabieraj porcje ciasta i kładź je bezpośrednio na wrzątek. Gotuj kluski przez około 2-3 minuty, aż wypłyną na powierzchnię. Wyjmuj je łyżką cedzakową.
  4. Ugotowane kluski kładzione podawaj polane masłem. Możesz dodać także sos śmietanowy, sos grzybowy lub po prostu ser ziołowy dla dodatkowego smaku. Jeśli wybierzesz wersję z masłem, kluski możesz posypać bułką tartą. Smacznego!
Więcej o: