Elegancka odsłona tradycyjnego schabowego, która śmiało może zająć jego miejsce podczas niedzielnego obiadu. Delikatne, soczyste mięso w chrupiącej panierce to prawdziwa uczta dla zmysłów. Jak zrobić idealne kotlety po belwedersku? Przepis nie sprawi ci żadnych trudności.
3
Kotlety, fot. Archiwum prywatne
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez kawałka mięsa na talerzu. Choć schabowy to klasyka polskiej kuchni, która często gości na naszych stołach, warto czasem odrobinę poeksperymentować. Jeśli nie masz pomysłu na potrawę lub chcesz spróbować czegoś nowego, zrób kotlety po belwedersku. Kiedy je zaserwujesz, twoja rodzina padnie z wrażenia.
REKLAMA
Zobacz wideo To nie herezja, a przepyszne kotlety. Główny składnik was zszokuje
Jak zrobić idealne kotlety po belwedersku? Zamiast schabu użyj innego mięsa
Przygotowanie kotletów po belwedersku jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. To klasyczne danie, które dzięki panierowaniu i smażeniu zyskuje złocistą, chrupiącą skórkę, a mięso pozostaje soczyste w środku. Potrzebne składniki:
pół kilograma karkówki wieprzowej,
60 g mąki,
100 g bułki tartej,
2-3 jajka,
ząbek czosnku,
szklanka mleka,
sól i pieprz do smaku,
olej rzepakowy do smażenia.
PORADA! Dlaczego nie używamy schabu? Mięso z karkówki, dzięki wyższej zawartości tłuszczu, jest bardziej soczyste i delikatne. Dodatkowo dłużej utrzymuje swoją kruchość podczas dłuższej obróbki termicznej i nie robi się sucha jak schab.
Jaka jest kolejność panierowania kotletów po belwedersku? Nie pomyl się podczas obtaczania
Zachowanie kolejności obtaczania mięsa – najpierw w mące, potem w jajku, a na końcu w bułce tartej – jest ważne, gdyż mąka pomaga jajku równomiernie przylegać do mięsa, a bułka tarta tworzy chrupiącą i złocistą skórkę. Gdybyśmy pominęli któryś krok, panierka mogłaby się nie trzymać, a kotlety straciłyby swoją idealną strukturę. Skoro już wyjaśniliśmy tę kwestię, zabierzmy się za przygotowanie mięsa.
Zacznij od dokładnego opłukania karkówki, a następnie osusz ją starannie papierowym ręcznikiem. Pokrój mięso na grube plastry, mniej więcej 1-1,5 cm. Każdy kawałek delikatnie rozbij tłuczkiem, ale z wyczuciem. Chcemy, aby kotlety były miękkie i kruche, ale niezbyt cienkie. Przełóż je na 10 minut do miski z mlekiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Kiedy mięso jest już gotowe, wysusz je za pomocą papierowego ręcznika, oprósz kotlety z obu stron solą i pieprzem, dając im chwilę na przejście aromatem przypraw. Jeśli masz ochotę na mały eksperyment, dodaj ulubione zioła – odrobina rozmarynu czy tymianku może świetnie podkreślić smak potrawy.
Teraz czas na panierowanie. Przygotuj trzy talerze: jeden z mąką, drugi z roztrzepanymi jajkami, a trzeci z bułką tartą. Każdy kotlet najpierw obtocz w mące, później zanurz w jajku, a na koniec solidnie otocz w bułce tartej. Delikatnie dociśnij, dzięki czemu panierka będzie dobrze się trzymała mięsa.
Rozgrzej na patelni olej i smaż kotlety na średnim ogniu, aż z obu stron będą miały piękny, złocisty kolor.
Gotowe kotlety przełóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Dzięki temu będą lżejsze, a ich chrupiąca skórka zostanie zachowana.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.