Suszę, mielę i dodaję do domowego majonezu. Wychodzi idealnie gęsty i aromatyczny

Jesień to w Polsce bezdyskusyjnie sezon grzybowy. W lasach nietrudno znaleźć okazałe borowiki oraz piękne kozaki, z których potem przyrządzamy aromatyczne sosy, dodajemy je do zup bądź marynujemy w słoiczkach. Istnieje jeszcze jeden sposób na to, by je wykorzystać.

Pytanie o to, który majonez jest najlepszy, potrafi podzielić Polaków jak żadne inne. By zażegnać odwieczny spór, warto przygotować go samodzielnie, ale w nieco odmienionej wersji. Możecie być pewni, że skosztowaniu wszystkie pozostałe odejdą na bok. Wystarczy, że dodasz do niego odrobinę grzybów.

Który majonez jest lepszy? Zapomnij o gotowcach

Majonez grzybowy to absolutnie przepyszny, odpowiednio gęsty i niezwykle aromatyczny dodatek do kanapek, sałatek i innych potraw. Przygotowuje się do naprawdę szybko i bezproblemowo, o ile zastosujesz się do wszystkich wskazówek. Czego będziesz potrzebować?

  • około 30 g suszonych borowików (mogą być też inne, choć prawdziwki wyjdą najsmaczniejsze),
  • 1 i 1/2 szklanki oleju rzepakowego (ewentualnie słonecznikowego),
  • 2 żółtka z jajek w rozmiarze L,
  • 1 płaska łyżeczka musztardy,
  • 1 łyżka octu jabłkowego.
Majonez z suszonymi grzybami
Majonez z suszonymi grzybami Majonez z suszonymi grzybami. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jak zrobić zdrowy majonez w domu? Dodaj 2 łyżeczki

Zanim weźmiesz się za przygotowanie majonezu, sprawdź, czy grzyby zostały prawidłowo wysuszone. Jeśli po przełamaniu są lekko miękkie bądź ciągnące, wrzuć je jeszcze do suszarki bądź piekarnika (40 min na ok. 100 stopni). Chodzi o to, że mają się bez problemu łamać i kruszyć.

  1. W międzyczasie zacznij wyrabiać majonez. Do wysokiego naczynia wrzuć żółtka, dodaj ocet, musztardę i dokładnie wymieszaj z pomocą rózgi, by powstała gładka masa. Weź blender.
  2. Do mieszanki powoli i stopniowo zacznij dodawać olej. Równocześnie cały czas blenduj na najniższych obrotach. Początkowo trzymaj blender przy dnie, lecz równocześnie z ubijaniem i dodawaniem oleju unoś go coraz wyżej i zwiększaj obroty, a majonez wyjdzie idealnie gęsty.
  3. Wysuszone grzyby zmiel na proszek. 2-3 łyżki dodaj do przygotowanego wcześniej majonezu i wymieszaj łyżką. Przełóż do słoika i trzymaj w lodówce do 2 dni.
  4. Pozostały grzybowy proszek przełóż do szczelnego naczynia i zamknij. Możesz go używać do zup i innych potraw, którym doda wyjątkowego smaku. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Więcej o: