Omlet cesarski (kaiserschmarrn) to austriacka potrawa robiona na słodko. Podobno było to ulubione danie cesarza Franciszka Józefa I, stąd jego nazwa (choć historycy nie są do końca przekonani do tej wersji). W Austrii uchodzi za danie główne, u nas jednak zwykle jada się go na śniadanie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by podać go na kolację lub na obiad. Skoro Austriacy mogą, to my przecież też.
Charakteryzuje się tym, że jest gruby, puszysty, a w trakcie smażenia rwie się go na kawałki. Danie przygotowuje się z jajek, mąki, mleka i cukru pudru. Często na liście składników są również rodzynki (niektórzy nasączają je rumem). Omlet cesarski podaje się z ulubionymi, słodkimi dodatkami (tradycyjnym dodatkiem jest m.in. sos śliwkowy). W Austrii został wpisany na Listę produktów tradycyjnych.
Jak zrobić kaiserschmarrn w domu? To bardzo proste. Białka ubija się na sztywno i łączy z pozostałymi składnikami, a potem przekłada na patelnię. Po usmażeniu omletu z jednej strony należy porozrywać go na kawałki i dosmażyć tak, by był ładnie zarumieniony ze wszystkich stron.
Składniki:
Do podania: cukier puder, świeże owoce, syrop klonowy lub z agawy, cynamon, migdały, konfitura itp.
Sposób przygotowania:
Rodzynki nasączamy rumem (jeśli nie lubisz rodzynek, możesz pominąć ten krok). Białka oddzielamy od żółtek. Te pierwsze ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. W drugiej misce miksujemy mąkę, mleko, cukier puder i żółtka. Stopniowo i powoli dodajemy pianę z białek. Po każdym razie delikatnie mieszamy, tylko do do połączenia się składników.
Na patelni rozgrzewamy masło i przelewamy masę na omlet cesarski. Dodajemy rodzynki (jeśli używamy) i smażymy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około cztery minuty. Teraz można postąpić dwojako. Gdy spód będzie już zarumieniony, można porozrywać omlet na kawałki i dosmażyć je z pozostałych stron lub odwrócić cały placek, usmażyć z drugiej strony i dopiero po usmażeniu rozerwać.
Omlet cesarski przekładamy na talerz i podajemy z ulubionymi dodatkami. Mogą to być świeże owoce (np. maliny, borówki, pokrojone w kostkę jabłka) lub duszone, syrop klonowy, konfitura, cynamon. Wszystko to posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!