-
Haps
-
Jak przygotować
- Zupa, dzięki której nic się nie zmarnuje. To nie leczo, a przysmak prosto z Toskanii
Zupa, dzięki której nic się w kuchni nie zmarnuje. To nie leczo, a przysmak prosto z Toskanii
Czasem dochodzimy do takiego momentu, że otwierając lodówkę nie mamy pojęcia co zjeść, pomimo posiadania składników. W takim wypadku warto wspomóc się ciekawą w smaku i aromatyczną zupą prosto z Toskanii. Jest idealna na jesień, bo nie tylko rozgrzeje, ale zapełni brzuch.
W polskiej kuchni bez wątpienia mamy wiele smacznych zup, które warto robić i podawać bliskim. Niemniej jednak nie można zamykać się na inne smaki. Odkrywanie ich może sprawić, że znajdziemy nową ulubioną potrawę, lub poszerzymy nasze kulinarne horyzonty. Poznałam ostatnio potrawę, która świetnie sprawdzi się na chłodne jesienne chwile. W dodatku zapełnia brzuch na długo, można podawać ją z różnymi dodatkami, a z każdym kęsem czuje się nowe smaki.
Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?
Toskańska zupa fasolowa to propozycja dla tych, którzy nie lubią nudy w kuchni. Łączy w sobie tyle składników, że na pewno się nią najesz. Poczujesz tam smak nie tylko klasycznych produktów takich jak marchew czy ziemniaki. Wyłowisz w niej również kawałki jarmużu, selera naciowego i białej kapusty. W tej wersji podawana jest z parmezanem i świeżą bazylią, lecz nie bój się eksperymentować. Zaserwuj ją z grzanką czosnkową lub świeżym chlebem, który można zamoczyć w bulionie.
Przepis na toskańską zupę fasolową
Składniki
- 1 l bulionu,
- 300 g białej kapusty,
- 170 g białej fasoli z puszki,
- 400 g pomidorów krojonych z puszki,
- cebula,
- 2 marchewki,
- 3 ziemniaki,
- 60 g jarmużu,
- 100 g selera naciowego,
- 2 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku,
- oliwa z oliwek do smażenia,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 80 g parmezanu,
- 250 ml wody,
- kilka liści świeżej bazylii.
Sposób przygotowania
- W garnku na rozgrzanej oliwie podsmaż posiekaną w kostkę cebulę. Gdy się lekko zeszkli, dodaj marchewkę pokrojoną w plastry i pokrojone łodygi selera naciowego. Smaż, co jakiś czas mieszając, przez około 2-3 minut.
- Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, pomidory z puszki, przeciśnięty przez praskę czosnek i poszatkowaną białą kapustę. Całość dopraw solą i pieprzem do smaku. Wymieszaj i przesmażaj, aż smaki i składniki się połączą.
- Przesmażone warzywa zalej bulionem i wodą. Doprowadź wszystko do wrzenia.
- Do zupy dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę i posiekane liście jarmużu pozbawione twardych łodyg.
- Gotuj wszystko na małym ogniu około 15-20 minut, ciągle pamiętając o mieszaniu.
- Pod koniec gotowania dodaj odsączoną z zalewy fasolę i podgrzej całość przez około 5-10 minut. Jeśli zupa będzie za gęsta, rozcieńcz ją odrobiną wody lub bulionu, jeśli okaże się za rzadka, trzymaj ją dłużej na ogniu, by nadmiar wody wyparował.
- Zupę przelej do głębokich talerzy. Z wierzchu oprósz ją startym parmezanem. Udekoruj ją listkami świeżej bazylii. Smacznego!