Mizeria przy niej wymięka. Ta pyszna surówka odwróci uwagę nawet od kotletów

Mizerię kochają chyba wszyscy Polacy. Jedni jedzą na słodko, inni na słono. Jednak dziś nie o niej. Chcemy podzielić się przepisem, który, naszym zdaniem, uwielbianą mizerię bije na głowę. Chodzi o surówkę z pora i jabłka, która jest pełna doskonale uzupełniających się smaków. Choć trzeba poświęcić jej nieco więcej czasu niż mizerii, to jednak efekt końcowy jest wart każdej minuty.

Surówka z pora i jabłka to doskonały i uniwersalny dodatek do obiadu. Robi się ją bardzo szybko i prosto, a takie przepisy zawsze doceniamy najbardziej. Ponadto jest smaczna i bardzo zdrowa (jeszcze bardziej, gdy majonez, którego używa się do zrobienia sosu, zamienisz na jogurt), więc gdy ją zrobisz, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Wszystkie składniki, które są potrzebne do przygotowania surówki z pora, bez problemu dostaniesz w każdym sklepie. To jak? Chyba pora zabierać się do pracy.

Zobacz wideo Lubisz sałatki? Wypróbuj tabbouleh Davida Gaboriaud. Główny składnik zaskakuje

Przepis na surówkę z pora i jabłka. Mizeria się przy niej chowa

Składniki:

  • 2 mniejsze pory lub jeden duży (tylko białe części),
  • 2 marchewki,
  • 1 kwaśne jabłko,
  • 3 łyżki majonezu,
  • 2 łyżki śmietany 18 proc. (lub jogurtu naturalnego),
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny,
  • sól i pieprz do smaku,
  • opcjonalnie: kawałek białej kapusty, połowa gruszki.

Sposób przygotowania:

Pory myjemy i kroimy w plasterki lub półplasterki. Można przelać go wrzątkiem, by trochę zmiękł. Jabłko i marchewki również myjemy i obieramy ze skórki. Z jabłka wycinamy gniazda nasienne, a następnie oba składniki ścieramy na tarce. Jeśli używasz gruszki, postąp z nią tak samo jak z jabłkiem. Z kolei jeśli korzystasz za kapusty, przemyj ją i poszatkuj.

Przełóż do miski por i dorzuć do niego pozostałe warzywa i owoce. Wymieszaj. Teraz czas na składniki, które podbiją smak surówki z pora. Do naczynia dodaj majonez i śmietanę (lub jogurt) oraz sok z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszaj, niech sos oblepi każde warzywo i owoc. Na koniec dopraw surówkę z pora pieprzem (najlepiej czarnym, świeżo zmielonym) i solą według własnych upodobań. Niektórzy dodają też trochę cukru do smaku. 

Surówkę z pora możesz podawać od razu do obiadu, choć poleca się, by wstawić ją do lodówki przynajmniej na pół godziny, by smaki mogły się przegryźć. 

Więcej o: