Na Wszystkich Świętych zawsze podaję meduzę. Stawiam na trzy mięsa i każdy się zajada

Każdy z nas pewnie ma ulubione danie, które w czasach PRL-u gościło na stołach na każdej rodzinnej uroczystości, a miłośnicy nie dali przepisowi popaść w zapomnienie. Tak jest między innymi z galaretą, którą niektórzy nazywają meduzą, a inni meduzą z lornetą lub bez. Zaraz zdradzę przepis na pyszną wieprzową galaretę, która nie tylko wyśmienicie smakuje, lecz także prostuje zmarszczki i wspiera stawy.

Galareta z nóżek wieprzowych, czyli meduza (z lornetą lub bez), to do dziś w wielu domach must have każdej imprezy, zwłaszcza gdy towarzyszą jej liczne toasty lub gościsz bliskich, którzy uwielbiają kuchnię czasów PRL-u. Przepis na zimne nóżki jest banalny, ale jeden niepozorny błąd skutecznie pozbawi je smaku i sprawi, że galareta nie stężeje. Czego nie wolno robić? Chodzi o wodę - ma być jej tyle, by ledwo zakryła mięso. Jeśli ugotujesz mięso w dużej ilości wody, smak nie będzie tak intensywny, a kolagen nie zwiąże płynu, przez co zamiast jędrnego przysmaku dostaniemy lepki, choć wciąż smaczny bulion. Nie wolno zapomnieć także o mięsie. Zapraszamy na sprawdzony przepis. 

Zobacz wideo Zobacz przepis na policzki wołowe zwyciężczyni MasterChefa

Galareta - jak zrobić meduzę bez lornety?

Składnik:

  • 1 duża golonka wieprzowa ze skórą o wadze ok. 1,5 kg,
  • ok. 500 g żeberek wieprzowych,
  • 4 nogi wieprzowe, oczyszczone i przekrojone na pół,
  • 2 marchewki,
  • 1 pietruszka,
  • opalona cebula,
  • por,
  • 5-6 ząbków czosnku,
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe.

Sposób wykonania:

  1. Mięso porządnie wypłucz i wymocz w zimnej wodzie, by pozbyć się krwi. Kiedy woda będzie już czysta, włóż mięso do garnka i zalej je zimną wodą tak, aby woda przykrywała mięso nie wyżej, niż na 2 palce. Włącz bardzo małą moc palnika i gotuj, aż zbiorą się szumowiny.
  2. Zdejmij szumowiny, dodaj 5 kulek ziela angielskiego oraz 4 listki laurowe. Dodaj także obraną marchewkę i pietruszkę, opaloną cebulę i pora w całości. Dodaj także rozgnieciony czosnek i gotuj na bardzo wolnym ogniu przez ok. 2,5 godziny, aż mięso będzie się wręcz rozpadało.
  3. Ugotowane mięso wyjmij z wywaru za pomocą łyżki cedzakowej, resztę wywaru przedrzeć przez drobne sito. Następnie przebierz mięso, odłóż kości, chrząstki i tłuścinki, zachowaj tylko chudsze kawałki. Następnie rozdrobnij je i połóż na dno przygotowanych foremek lub naczyń.
  4. Na kawałki mięsa możesz położyć kawałki marchewki z wywaru, trochę groszku lub plastry jajka na twardo - dodatki są dowolne. Następnie zalej foremki wywarem i bez przykrycia włóż je do lodówki na całą noc. Przez ten czas galareta powinna stężeć.
Więcej o: