Żurek bez tego będzie nijaki. Dwa składniki to świętość. Nie każdy o tym pamięta

Żurek to jedna ze sztandarowych polskich zup i łączy w sobie wszystko, co Polacy uwielbiają: kwaśny smak, mnóstwo wkładki i natychmiastowe nasycenia nawet największych głodomorów. Przepis na żurek jest bardzo prosty, jednak bez dwóch składników może nie być zupą twojego życia. Doświadczone gospodynie nigdy o tym nie zapominają.

Żurek to zdecydowanie jedna z najsmaczniejszych polskich zup i chociaż najmocniej kojarzy się ze świętami wielkanocnymi, nikt nie pogardzi solidną miską pysznego żurku na przykład w listopadzie lub kiedy tylko najdzie ochota. Przepis na żurek jest łatwy, a jeśli masz dobrej jakości zakwas żytni i trochę białej kiełbasy, połowa sukcesu za tobą. Jednak ta zupa lubi się jeszcze z innymi dodatkami - jednym z nich jest czosnek, a drugim suszone grzyby. Żurek w takiej wersji to zupa nad zupy i każdy, kto chociaż raz go spróbował, nie chce już słyszeć o żurku bez grzybów. 

Zobacz wideo Jakie jest najlepsze polskie danie? Zobacz nasze wideo

Żurek z suszonymi grzybami - przepis na zupę twoich marzeń

Składniki:

  • 0,5 kg białej kiełbasy (surowej),
  • 0,5 kg wędzonki (możesz użyć wędzonych żeberek),
  • ok. 400 g wędzonej kiełbasy,
  • pęczek włoszczyzny (opcjonalnie),
  • 2 butelki zakwasu na żurek, możesz użyć także zakwasu domowej roboty,
  • sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • 2-3 łyżki tartego chrzanu,
  • garść suszonych grzybów,
  • jajka na twardo do podania.

Żurek z suszonymi grzybami - sposób wykonania:

  1. Wędzone żeberka pokrój na części i włóż do garnka. Zalej je zimną wodą i zagotuj na niewielkim ogniu. Kiedy zaczną zbierać się szumowiny, usuń je, dodaj obraną i pokrojoną włoszczyznę, kilka listków laurowych, kilka kulek ziela angielskiego oraz suszone grzybki pokruszone w dłoniach i gotuj przez ok. 40 minut.
  2. Kiedy warzywa będą już całkowicie miękkie, wyjmij je z wywaru. Dodaj białą kiełbasę oraz wędzoną kiełbasę pokrojoną w krążki. Lekko osól wywar, dodaj posiekany czosnek i dalej gotuj przez ok. 20 minut.
  3. Kiedy biała kiełbasa się ugotuje, wyjmij ją z wywaru, ostrożnie usuń osłonkę i pokrój ją na kawałki. Ponownie włóż do zupy i dodaj butelkę zakwasu. Jeśli uważasz, że zupa jest za mało kwaśna, dolej więcej.
  4. Do zupy dodaj starty chrzan, dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Gotuj jeszcze przez ok. 10 minut. Podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo.

Wskazówka: Żeby twój żurek miał więcej grzybowego aromatu, suszone grzybki wcześniej namocz w wodzie z posiekaną cebulą. Następnie namoczone grzybki dodaj do zupy razem z wodą, w której się moczyły. Twój żurek będzie nieco ciemniejszy, ale naprawdę przepyszny.

Więcej o: