Pastę jajeczną bije na głowę. To najlepsze smarowidło do kanapek. Z tym dodatkiem smakuje bosko

Jak samemu zrobić smalec domowy, by wyszedł równie pyszny co ten sprzedawany na odpuście lub jarmarku, na pajdzie z dodatkiem ogórka kiszonego? To prostsze, niż może by się zdawać. Wystarczy, że tradycyjny przepis wzbogacisz o jeden składnik.

Smalec nieco stracił na popularności i obecnie wiele osób sięga po niego tylko podczas smażenia kotletów bądź placków. Tymczasem można z niego wyczarować genialne, staropolskie smarowidło, które będzie smakować wybornie. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać dobrej jakości składniki. Sekretem będzie dodatek jabłka i wędzonej śliwki.

Zobacz wideo Wegański smalec ze śliwką kalifornijską

Co się dodaje do smalcu domowego? Tego będziesz potrzebować

Smalec do smarowania chleba to staropolski rarytas, który niegdyś gościł na każdym stole i podczas każdej uroczystości. Dziś wciąż cieszy się popularnością, choć zdecydowanie nie tak wielką, jak przed laty. A szkoda, gdyż jest naprawdę pyszny i prosty w przygotowaniu. Jeśli chcesz cieszyć się jego smakiem, wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka składników i trochę wolnego czasu. Czego będziesz potrzebować?

  • 1 kg słoniny,
  • 200 g boczku,
  • 4 średniej wielkości białe cebule,
  • 2 średniej wielkości jabłka,
  • kilka suszonych śliwek,
  • sól i pieprz,
  • opcjonalnie: zamiast śliwki dodaj czosnek niedźwiedzi i kilka ząbków białego czosnku.

PORADA! Smalec z czosnkiem niedźwiedzim po raz pierwszy jadłam w Bieszczadach. Posmarowana nim pajda, oczywiście obowiązkowo z pokrojonym ogórkiem kiszonym, smakowała genialnie. Dlatego serdecznie polecam go również w "zielonej" wersji.

Jak zrobić dobry smalec? Bieszczadzki smalec z czosnkiem niedźwiedzim
Jak zrobić dobry smalec? Bieszczadzki smalec z czosnkiem niedźwiedzim Jak zrobić dobry smalec? Bieszczadzki smalec z czosnkiem niedźwiedzim. Fot. Archiwum prywatne

Jak zrobić pyszny smalec do chleba? Ten przepis ogarnie każdy

Do przygotowania domowego smalcu będziesz potrzebować patelni bądź garnka z grubszym dnem, dlatego od razu ją zorganizuj. Następnie ze słoniny odetnij skórę, resztę zaś pokrój w kostkę. Możesz ją też zmielić. Co dalej?

  1. Pokrojoną bądź zmieloną słoninę wrzuć do garnka i wytop na małym ogniu. W międzyczasie posiatkuj cebulę i pokrój boczek.
  2. Gdy słonina zrobi się złota, dodaj do niej cebulę i boczek i dalej smaż na niewielkim ogniu przez około pół godziny. Przez ten czas obierz i pokrój w drobną kostkę jabłka, zaś śliwki pokrój w niewielkie kawałeczki (opcjonalnie pokrojony i zgnieciony czosnek i czosnek niedźwiedzi). Dodaj do garnka i gotuj przez kwadrans.
  3. Gotowy smalec przelej do słoiczków, zamknij i schowaj do lodówki, by stężał. Podawać na pajdzie świeżego chleba z pokrojonym ogórkiem kiszonym. Smacznego! 

Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: