W tym roku nie kupię rogali marcińskich. Upiekę je sama. Znajomy cukiernik zdradził mi sekret na masę

Rogale świętomarcińskie to tradycyjne wypieki, które co roku ściągają do Poznania wielbicieli słodkości. Cechują się nie tylko wyjątkowym smakiem, lecz także wysoką ceną, dlatego warto spróbować przygotować je w domu. Nie wiesz, jak zrobić masę do rogali marcińskich? Znajomy cukiernik zdradził mi sekretny przepis.

Historia rogali świętomarcińskich sięga XIX wieku i jest ściśle związana z dniem św. Marcina, patrona dzieci i ubogich, obchodzonym 11 listopada. To w Poznaniu zaczęła się tradycja pieczenia tych pysznych wypieków, które szybko stały się ważnym elementem lokalnych świąt. Z czasem rogal zyskał status jednego z symboli miasta i zaczął przyciągać turystów z całej Polski. Warto wspomnieć, że rogale świętomarcińskie to te, które posiadają certyfikat Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej. Wypieki, które go nie mają, nie mogą używać tej nazwy. Stąd często kupujemy rogale marcińskie lub z białym makiem. Choć wiele cukierni oferuje pyszne rarytasy w listopadzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakasać rękawy i przygotować je w domowym zaciszu. Tym bardziej będąc w posiadaniu pysznego przepisu na masę.

Zobacz wideo Falbanki, szczypanki i warkoczyki, czyli ulepimy dziś pierogi

Jak zrobić masę do rogali marcińskich? Cały sekret tkwi w odpowiednim doborze składników

Idealna masa makowa do rogali marcińskich powinna być gładka, aromatyczna i odpowiednio słodka, doskonale współgrając z ciastem. Najważniejszym składnikiem jest mielony mak, który nadaje jej unikalny smak, a miód zapewnia wilgotność oraz naturalną słodycz. Dodatki, takie jak migdały i biszkopty, wprowadzają ciekawą teksturę, a masa marcepanowa dodaje słodkiego akcentu. Nie wiesz, co powinno być w dobrym, rogalowym farszu? Poniżej znajdziesz składniki na pyszne nadzienie:

  • 300 g mielonego maku,
  • 200 ml mleka,
  • 150 g miodu,
  • 100 g masy marcepanowej,
  • 100 g mielonych orzechów włoskich,
  • szklanka cukru pudru,
  • 50 g suszonych śliwek kalifornijskich,
  • 50 g rodzynek,
  • 100 g biszkoptów,
  • 100 g zblanszowanych migdałów,
  • 2 jajka.

PORADA! Aby masa wyszła smakowita, używaj świeżego, dobrej jakości mielonego maku. Możesz również samodzielnie go zmielić, co pozwoli na uzyskanie intensywniejszego smaku i aromatu. Pamiętaj jednak, że mak należy przepłukać przed mieleniem, aby usunąć zanieczyszczenia.

Rogale marcińskie (zdj. ilustracyjne)
Rogale marcińskie (zdj. ilustracyjne) Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Jak przygotować masę makową z maku mielonego? Kilka kroków do idealnego farszu na rogale

Zanim zabierzesz się za robienie masy, zadbaj o to, by wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Zawczasu posiekaj również śliwki, migdały oraz rodzynki, a biszkopty pokrusz na małe kawałki.

  1. W dużym garnku podgrzej mleko, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Dodaj mielony mak i często mieszając, gotuj na małym ogniu przez około 10-15 minut.
  2. Kiedy będzie gotowy, dodaj miód i marcepan. Połącz składniki, aby masa stała się jednolita.
  3. Następnie wmieszaj w nią mielone orzechy włoskie, posiekane śliwki, rodzynki, pokruszone biszkopty oraz posiekane migdały.
  4. Oddziel żółtka od białek i przełóż je do reszty składników. Ubij na sztywno białka i wymieszaj z masą makową. Rób to delikatnie, aby zachować puszystość. Na końcu dodaj cukier puder i ponownie delikatnie wymieszaj, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.
  5. Tak przygotowany farsz jest gotowy, aby rozsmarować go na cieście na rogaliki.

Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.  

Więcej o: