Starłam na tarce i włożyłam do słoików. Po chwili miałam wyrazisty dodatek do wszystkiego

Chcesz wzbogacić stół o tradycyjny przysmak? Domowa ćwikła z chrzanem to wyśmienity wybór. Ten łatwy przepis sprawdzi się jako dodatek do mięs, wędlin czy jajek. Smak jest wyrazisty i każdy zechce spróbować.

Domowe jesienne przetwory cieszą się dużą popularnością, a ten klasyczny dodatek w postaci ćwikły może urozmaicić wiele codziennych i świątecznych potraw. Przygotowuje się ją na bazie słodkich, soczystych buraków i ostrego chrzanu. Dodanie odrobiny octu i soku z cytryny podkreśla jej intensywność, a szczypta cukru balansuje smak. Dzięki niej można urozmaicić podawane na zimno przekąski oraz dania obiadowe. Prosta do wykonania, ale niezastąpiona na stole, więc warto przygotować od razu podwójną porcję.

Zobacz wideo Oto najszybszy przepis na najlepszą ćwikłę z chrzanem

Jak zrobić dobrą ćwikłę do słoików na zimę? Wybierz te składniki

Aby przyrządzić ten dodatek, potrzebne będą wyłącznie podstawowe produkty. Wystarczy kilka z nich, by uzyskać intensywną mieszankę smaków, która doskonale uzupełni wiele potraw.

Składniki:

  • kg buraków,
  • duży korzeń chrzanu lub tarty chrzan ze słoika,
  • pół łyżeczki octu jabłkowego,
  • pół łyżeczki soku z cytryny,
  • szczypta cukru,
  • sól,
  • pieprz.

Czy ćwikłę można pasteryzować? Wypróbuj ten sposób

Dobrze oczyszczone buraki i świeży chrzan to klucz do pysznej ćwikły. Pamiętaj o pasteryzacji, jeśli chcesz zatrzymać ją na dłużej.

Sposób przygotowania:

  1. Buraki dokładnie przemyj i włóż do garnka z wodą. Naczynie ustaw na średnim ogniu i gotuj do miękkości warzyw. Po tym czasie ostudź buraki i ostrożnie obierz ze skórki.
  2. Zimne buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach bezpośrednio do sporej miski. Chrzan również przemyj i obierz. Zetrzyj go na tarce o małych oczkach.
  3. Połącz warzywa z sobą, dolej do nich ocet i sok z cytryny. Nie zapomnij również doprawić całości solą, pieprzem i cukrem.
  4. Tak przygotowaną mieszankę przenieś do umytych, wyparzonych i suchych słoiczków. Aby ćwikła dłużej zachowała świeżość, można ją pasteryzować. Ustaw zamknięte rarytasy w garnku z wodą (powinna sięgać 3/4 wysokości słoików), zagotuj i trzymaj na ogniu przez 15-20 minut. Następnie wyjmij i odstaw do ostygnięcia. Smacznego!
Więcej o: