Zupa ogórkowa to z pewnością jedna z ulubionych zup Polaków. Jest pyszna, łatwa w przygotowaniu i bardzo zdrowa i pożywna. Nie jest kłamstwem, że co rodzina, to przepis. Niektórzy robią zupę ogórkową na rosole, inni, tak jak ja - na mięsie wieprzowym z dodatkiem kurczaka lub podrobów. Jedni zabielają śmietaną i dodają ziemniaki. Ja od dawna już nie dodaję ziemniaków do zupy ogórkowej. Kiedy wpadłam z wizytą do mojej znajomej, która od lat jest kucharką w stołówce szkolnej i miejscowym zajeździe, podała mi ogórkową w innej wersji. Okazuje się, że ryż idealnie pasuje do ogórkowej i zupa ogórkowa z ryżem jest o niebo lepsza od tej z ziemniakami. Nie dość, że zupa jest dużo smaczniejsza, to ja nie tracę czasu na obieranie bulw. Same plusy, zero minusów.
Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik
Przepis na zupę ogórkową. Zamiast ziemniaków użyj ryżu
Składniki:
- 500 g żeberek wieprzowych,
- 2 ćwiartki z kurczaka,
- włoszczyzna: 3 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, por,
- ok. 300-400 g ogórków kiszonych,
- sok z ogórków kiszonych do smaku,
- 1 szklanka suchego ryżu,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe,
- posiekany koperek,
- opcjonalnie śmietana do zabielenia.
Zupa ogórkowa z ryżem - sposób wykonania:
- Mięso włóż do garnka i zalej zimną wodą. Zagotuj na średniej mocy palnika i kiedy zbiorą się szumowiny, usuń je.
- Włoszczyznę obierz i pokrój na kawałki. Marchewkę możesz zetrzeć na tarce. Dodaj do zupy. Dodaj niewielką ilość soli, kilka kulek ziela angielskiego, 4-5 listków laurowych. Gotuj na średniej mocy palnika, aż mięso będzie miękkie.
- Ryż przepłucz na sicie i dodaj do zupy. Gotuj, aż ryż będzie al dente. Następnie dodaj ogórki pokrojone w kostkę lub starte na tarce - wcześniej możesz podsmażyć je na maśle.
- Gotuj całość przez ok. 10-15 minut i w razie potrzeby dopraw do smaku sokiem z ogórków oraz solą i pieprzem. Jeśli lubisz zabielane zupy, dodaj zahartowaną śmietankę. Nie zapomnij także o posiekanym koperku.
Zupa ogórkowa z ryżem jest gęsta i zawiesista, dzięki skrobi, która uwalnia się podczas gotowania. Jest to więc wymarzony obiad w mroźne dni, kiedy mamy ochotę na sycące i treściwe zupy. Pamiętaj jednak, by ryż dodawać zawsze przed tym, gdy dodasz do zupy ogórki. Kwas spowolni lub całkowicie zablokuje proces gotowania.