Jak zrobić zupę grzybową z suszonych grzybów? Najlepiej jak najprościej i taki właśnie jest dzisiejszy przepis. Oczywiście podstawą są grzyby suszone, które wcześniej należy namoczyć. Niestety, bywa, że wówczas grzyby robią się gorzkie, a potrawa nie zyskuje pożądanego aromatu. Żeby tak się nie stało, do moczących się grzybów trzeba dodać naturalny wzmacniacz grzybowego smaku, czyli cebulę. Cebula świetnie wyciągnie grzybowy smak i sprawi, że goryczka się nie pojawi, jednak jeśli dodasz jeszcze listek laurowy, wzmocnisz aromat podwójnie. Później tylko hyc, do garnka i niech zupa sobie pyrka.
Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik
Zupa grzybowa z suszonych grzybów. Przepis na wymarzony obiad jesienią
Składniki:
- ok. 150 g suszonych grzybów,
- 3 średnie marchewki,
- 2 pietruszki,
- pół większego selera,
- 1 por,
- 2 cebule,
- 2-3 ząbki czosnku,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe,
- dodatkowo: śmietana, zakwas na żurek, sok z kiszonej kapusty itp.
- do podania makaron lub utłuczone ziemniaki,
- odrobina masła lub oleju.
Zupa grzybowa z suszonych grzybów - sposób wykonania:
- Grzyby suszone skrusz w dłoniach, wsyp do miski i zalej zimną wodą. Następnie dodaj cebulę pokrojoną w ćwiartki i 2-3 liście laurowe. Odstaw na kilka godzin, by grzyby wchłonęły wodę. Następnie wyrzuć cebulę i liście laurowe. Ugotuj grzyby do delikatnej miękkości w lekko osolonej wodzie z dodatkiem kilku kulek ziela angielskiego i 2 nowych listków laurowych.
- Kiedy grzyby się moczą, należy przygotować esencjonalny bulion warzywny. Warzywa obierz i pokrój na niewielkie kawałki. Następnie zalej wodą i dodaj przyprawy do smaku. Gotuj na minimalnej mocy palnika, aż wszystkie warzywa będą miękkie.
- Ugotowane warzywa wyłów z wywaru, następnie dodaj grzyby wraz z wodą, w której się gotowały. Gotuj na wolnym ogniu, aż grzyby całkowicie miękkie. W tym czasie na odrobinie masła lub oleju podsmaż posiekaną cebulę. Zawartość patelni dodaj do zupy.
- Pod koniec gotowania dodaj zahartowaną śmietanę, lub żur albo sok z kapusty, jeśli wolisz jeść zupę na kwaśno. W razie konieczności dopraw jeszcze solą i pieprzem do smaku.
Zupę grzybową podawaj z czym chcesz. Możesz podać z makaronem, ziemniakami lub na przykład kołdunami albo kawałkami czerstwego chleba. Taką zupę możesz podać na codzienny obiad, ale sprawdzi się także w Wigilię jako alternatywa dla czerwonego barszczu.