Robię teraz cały gar i mrożę. W święta nie muszę zawracać sobie nim głowy. Jest gotowy błyskawicznie

Przepis na bigos może się nieco różnić w zależności od regionu czy nawet rodziny. Jeśli chcesz, aby wyszedł naprawdę pyszny i aromatyczny, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Zrób go dzisiaj, zamróź i podaj na święta. Zaoszczędzisz czas, a wciąż będzie wyborny.

Bigos to jedno z najpopularniejszych dań w kuchni polskiej. Odpowiednio przyrządzony zachwyca głębokim smakiem, a bogactwo składników sprawia, że jest sycący. W okresie zimowym dodatkowo przyjemnie rozgrzewa. Jakby tego było mało, w wolnej chwili możesz ugotować cały gar, następnie przełożyć porcje do woreczków i zamrozić, by cieszyć się jego smakiem przez kolejne miesiące. W ten oto sposób zyskasz obiad, który będzie gotowy w kilka minut. O czym pamiętać?

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Co dodać do bigosu, żeby był dobry? Nie pomijaj tego suszonego składnika

Okres przedświąteczny bywa naprawdę pracowity, dlatego już teraz warto wykazać się odrobiną sprytu oraz rozpocząć przygotowania, dzięki którym później będzie łatwiej. Jednym ze sposobów jest wcześniejsze przygotowanie bigosu. Czego będziesz potrzebować, by go przyrządzić?

Składniki:

  • kg kapusty kiszonej,
  • kg świeżej białej kapusty,
  • 0,6 kg łopatki wieprzowej (lub karkówki),
  • 200 g wędzonego boczku,
  • 200 g kiełbasy,
  • 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego,
  • 200 g suszonych śliwek,
  • 2 średniej wielkości cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • trochę oleju,
  • przyprawy: kilka liści laurowych, ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu, kminek, majeranek, sól.

Prosty przepis na bigos. Zrób go w ten sposób, a na pewno się uda

Robienie bigosu rozpocznij od poszatkowania, a następnie ugotowania kapusty. Do wody dodaj trochę soli i trzymaj na ogniu około 20 minut. Po tym czasie odcedź i odstaw. Co dalej?

  1. Mięso pokrój na niewielkie kawałki, dopraw solą i pieprzem, podsmaż na patelni z dodatkiem oleju i przełóż do garnka.
  2. Kiełbasę pokrój w plastry, boczek w kostkę i całość podsmaż na tej samej patelni. Dorzuć do mięsa.
  3. Teraz na patelnię wrzuć drobno pokrojoną cebulę i smaż, aż się zeszkli. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmażaj jeszcze 5 minut. Uważaj, by nic się nie przypaliło. Przełóż do garnka z pozostałymi składnikami.
  4. Do gara dorzuć kapustę - zarówno podgotowaną, jak i kiszoną, suszone śliwki, koncentrat oraz przyprawy. Wymieszaj, po czym gotuj około 3 godzin na małym ogniu. Od czasu do czasu zamieszaj. 

PORADA! Jeśli bigos wyjdzie za suchy, możesz dolać do niego trochę wody. Pilnuj jednak by nie przesadzić z ilością, w przeciwnym wypadku straci sporo smaku.

Bigos
Bigos Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl

Jak mrozić bigos z kiszonej kapusty? Zapomnij o słoikach

Po ugotowaniu bigosu poczekaj, aż całkowicie ostygnie. Jest to absolutny mus. W międzyczasie przygotuj woreczki strunowe lub plastikowe pudełka - w obu przypadkach powinny nadawać się do kontaktu z żywnością oraz mrożenia. Przełóż do nich poporcjowane danie, następnie schowaj do zamrażalnika. Zachowa świeżość nawet przez pół roku, dlatego bez obaw możesz sięgnąć po niego w święta lub sylwestra.

By go rozmrozić, wystarczy, że najpierw przełożysz opakowanie do lodówki na kilka godzin, następnie lekko miękką zawartość umieścisz w garnku, dodasz odrobinę wody i zagotujesz. Kolejnym krokiem jest duszenie na małym ogniu, aż stanie się gorący i gotowy do podania. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: