Dla wielu osób to jedno i to samo. Kiedy gotujesz rosół, a kiedy bulion i wywar? Różnice są spore

Wywar, bulion i rosół to nazwy, które często na co dzień stosujemy zamiennie. Co prawda mają sporo wspólnych cech, przyrządzane są też w podobny sposób i z podobnych składników, jednak wbrew pozorom nie są tym samym. Czym się różnią i do czego można je wykorzystać?

Rosół, wywar i bulion to podstawa wielu dań, stosowane są w kuchniach na całym świecie i w teorii wydaje się, że każdy dobrze wie, czym są i co je od siebie odróżnia. W praktyce bywa jednak różnie, a terminy te często stosowane są zamiennie. O ile rosół, jak doskonale wiadomo, jest traktowany jako osobna potrawa, o tyle wywaru i bulionu już nie można tak określić. Nie jest to jedyna różnica.

Zobacz wideo

Czym jest rosół? Tradycyjny przepis zna chyba każdy

Rosół to danie dobrze znane miłośnikom tradycyjnej polskiej kuchni, a przepisów na niego jest niemal tyle, co osób jego gotujących. Niektórzy uważają, że nigdy nie smakuje tak samo, w czym zasługę mają przede wszystkim użyte do jego przygotowania składniki. Gotowanie trwa zwykle kilka godzin, zaczynając od mięsa, które zawsze powinno lądować w zimnej wodzie. Powolne uwalnianie smaku sprawia, że w efekcie uzyskujemy aromatyczną i klarowną zupę, zwykle serwowaną z makaronem jajecznym i świeżą pietruszką. Przepis na rosół znajdziesz pod tym linkiem. Jest to też podstawa innych zup i dań, dlatego niektórzy określają go mianem bulionu albo wywaru. Czy słusznie? Nie do końca.

Rosół, fot. Abrada/ iStock
Rosół, fot. Abrada/ iStock Rosół, fot. Abrada/ iStock

Czy bulion i wywar to to samo? Sprawdź, czym się różnią i jak je zrobić

Wywar powstaje w wyniku gotowania mięsa, kości, ryb, grzybów lub warzyw. Można określić w ten sposób również kompoty, które powstają po długim gotowaniu owoców. Jest podstawą nie tylko zup, lecz także sosów, a powstaje na bazie zwykle jednego lub dwóch składników, np. mięsa drobiowego i wołowego oraz wody. Długie gotowanie w połączeniu z dodatkiem ziół i przypraw pozwala uzyskać aromatyczną i pełną smaku bazę do dalszych kroków.

Bulion jest zdecydowanie bardziej skoncentrowany i intensywniejszy w smaku od wywaru, ma także więcej składników, a przede wszystkim gotowany jest wolno i naprawdę długo, czasem nawet przez kilkanaście godzin. Do jego przygotowania wykorzystuje się np. warzywa i kości, wołowe lub drobiowe, ale też same warzywa i grzyby. Składników w garnku powinno być zawsze proporcjonalnie więcej niż wody. Długie i powolne gotowanie pozwala uzyskać zredukowaną bazę o mocno skoncentrowanym smaku, którą można wykorzystać do wyczarowania innych potraw, np. zup, sosów, a nawet do kasz, risotto i makaronów czy... rosołu.

Więcej o: