Ciasto na pierogi robię jak prababcia. Żadne jajko, żaden olej - wychodzi delikatne jak jedwab

Ciasto na pierogi to przepis, który łączy pokolenia. Nie jest kłamstwem, że jeśli chodzi o ciasto na pierogi, istnieje kilka obozów. Jedni bronią receptury z jajkiem, inni uparcie twierdzą, że najlepsze wychodzi z oliwą. Niektórzy też powiedzą, że najlepsze pierogi wychodzą z ciasta bezglutenowego. Wszystko fajnie, ale dziś jednak na tapet bierzemy przepis na ciasto na pierogi prababci Marysi. Prościej się nie da i właśnie o to chodzi.

Jakie powinno być idealne ciasto na pierogi? Przede wszystkim delikatne, mięciutkie i elastyczne. Nie powinno kleić się do wałka i spod niego uciekać i to wszystko zagwarantuje ten stary przepis. To kolejny przepis, który potwierdza teorię, że im prościej, tym lepiej. Ten przepis na ciasto na pierogi jest w mojej rodzinie od dziesięcioleci i zawiera jedynie mąkę (dość drobno zmieloną), wodę, sól oraz masło. Ten przepis nigdy nie zawodzi i sprawia, że robienie pierogów to prawdziwa przyjemność.

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Ciasto na pierogi - lepszego przepisu nie znajdziesz w całej sieci

Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej niskiego typu przemiału,
  • 1 szklanka lekko ostudzonego wrzątku (tylko tak, żeby nie parzyła za bardzo w dłonie),
  • 2 łyżki roztopionego masła,
  • szczypta soli, najlepiej drobnoziarnistej.

Najlepsze ciasto na pierogi - sposób wykonania:

  1. Na stolnicę przesiej mąkę. Zagotuj wodę i odmierz 250 ml. Rozpuść w niej odrobinę soli.
  2. Gorącą wodę wlej do ciasta. Dodaj także roztopione masło i zacznij mieszać ciasto, najpierw łyżką (żeby się nie poparzyć).
  3. Kiedy ciasto będzie miało temperaturę przyjazną dla dłoni, zacznij ręcznie zagniatać ciasto. Rób to energicznie do momentu, aż będzie gładkie i jednolite. Zbyt długie wyrabianie ciasta również może je niepotrzebnie utwardzić.
  4. Wyrobione ciasto na pierogi uformuj w kulę, przykryj ściereczką lub nagrzaną miską i pozostaw, by odpoczęło.
  5. Kulkę ciasta podziel na 3 części. Każdą z nich cienko rozwałkuj na stolnicy delikatnie podsypanej mąką. Następnie za pomocą kieliszka lub szklanki wycinaj kółeczka.
  6. Na środek każdego kółeczka połóż porcję farszu, szczelnie zalep i wrzuć na osolony wrzątek.

Ugotowane pierogi wyławiaj łyżką cedzakową i kładź na talerze lekko posmarowane masłem. Dzięki temu nie posklejają się i będą smaczniejsze. Jeśli lubisz pierogi lub już powoli planujesz wigilijną kolację, ten przepis cię nie zawiedzie - nie zmęczysz się przy wałkowaniu, ciasto będzie się pięknie lepić i będzie cieniutkie. Z tym przepisem możesz zostać mistrzem pierogów w swojej rodzinie. 

Więcej o: