Na Wigilię zrobię racuchy z przepisu babci męża. Lepsze nie istnieją, musisz się przekonać

Racuchy są dobre zawsze, o każdej porze dnia i nocy, jednak w rodzinie mojej i mojego męża były specjalnie smażone w wigilijny poranek. Chociaż do świąt jeszcze szmat czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdradzić najlepszy na świecie przepis na racuchy drożdżowe. Zdziwisz się, jakie to łatwe.

Są dania, które większość z nas jada przez cały rok, ale niektórym wyjątkowo mocno kojarzą się z konkretnymi wydarzeniami lub świętami. W moim przypadku gołąbki kojarzą się ze Wszystkimi Świętymi, zupa grzybowa z Wielkim Piątkiem, a racuchy z wigilijnym porankiem. Nie wiem, czy to kwestia regionu, ale w moim rodzinnym domu i domu mojego męża właśnie od racuchów drożdżowych zaczynał się ten szczególny dzień. Jednak muszę przyznać, że racuchy babci męża są lepsze, a to chyba tylko i wyłącznie przez prostotę. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to ciepło. Podczas wyrastania ciasta, babcia pilnowała, żeby wszystkie drzwi i okna były zamknięte, bo jak powtarzała "przeciąg to wróg największy".

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Stary przepis na racuchy drożdżowe. Musisz wypróbować przed Wigilią

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 40 g świeżych drożdży,
  • 2 jajka,
  • 1 i 3/4 szklanki ciepłego mleka,
  • szczypta soli,
  • 2 łyżki cukru,
  • 4 łyżki masła (należy je roztopić),
  • olej rzepakowy do smażenia.

Pyszne i mięciutkie racuchy drożdżowe - sposób wykonania:

  1. Zacznij od zrobienia rozczynu. Do miseczki wkrusz drożdże i rozetrzyj je z cukrem, dodaj dwie łyżki mąki oraz połowę ciepłego mleka. Miskę z rozczynem odłóż w ciepłe miejsce na kwadrans, by rozczyn zaczął pracować.
  2. Do większej miski przesiej mąkę i wymieszaj ją z odrobiną soli. Kiedy rozczyn rośnie, roztop masło i rozbij i roztrzep jajka.
  3. Do miski z mąką wlej spieniony rozczyn, dodaj jajka i zacznij zagniatać. Rób to energicznie, a kiedy ciasto zrobi się już kleiste, dodaj resztę mleka oraz masło. Zagniataj, aż ciasto przestanie kleić się do rąk.
  4. Zagniecione ciasto porządnie uklep, by je napowietrzyć. Następnie miskę z ciastem odłóż w ciepłe miejsce na ok. godzinę, by co najmniej podwoiło swoją objętość. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wydłuż czas.
  5. Wyrośnięte ciasto raz jeszcze zagnieć i zacznij smażenie. Na patelni rozgrzej olej, nie musisz go żałować, ale ważne, żeby był bardzo gorący - moc palnika nie musi być silna. Następnie przygotuj szklankę lub miseczkę z zimnym olejem - w nim będziesz zanurzać łyżkę, żeby łatwiej spadało z niej ciasto.
  6. Za pomocą wspomnianej łyżki moczonej w oleju, nakładaj na patelnię porcje ciasta na racuchy i smaż, aż pięknie urosną. Następnie przełóż na drugą stronę i smaż jeszcze chwilę. Usmażone racuszki przełóż na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Później oprósz je cukrem pudrem.
Więcej o: