Jak zrobić omlet, żeby był puszysty i się nie rozpadał? Zrób z jajkami tę rzecz, a wyjdzie najlepszy

Na śniadanie najchętniej wybieramy kanapki lub jajka. Oczywiście wśród śniadań z jajkami prym wiedzie jajecznica, ale jeśli chcesz zjeść coś dużo lepszego, wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut więcej i zrobić pyszny omlet. Zapamiętaj tę wskazówkę, a omlet nie tylko będzie świetnie smakował, to także nie rozpadnie się na patelni.

Omlet to świetna propozycja na śniadanie z jajkami, które nie tylko świetnie smakuje, lecz także dodaje energii na mnóstwo godzin. Od ciebie zależy, co dodasz do masy na omlet, czy będą to grzyby, szpinak, czy wędlina, jedno jest pewne - na pewno chcesz, żeby omlet był delikatny, puszysty i nie rozpadał się na patelni lub podczas nakładania na talerz. Wystarczy, że przed wlaniem jajek na patelnię, ubijesz białka i żółtka osobno. To złota zasada idealnych omletów. 

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Puszysty omlet - przepis na najlepsze śniadanie z jajkami

Składniki:

  • 2 większe jajka,
  • 2 płaskie łyżki mąki pszennej,
  • 1 czubata łyżka śmietany (lub 2 łyżki mleka),
  • 2-3 plastry ulubionej wędliny,
  • odrobina sera żółtego,
  • odrobina szpinaku (opcjonalnie),
  • trochę posiekanej papryki,
  • pół niewielkiej cebuli,
  • sól, pieprz, odrobina granulowanego czosnku,
  • masło klarowane do smażenia.

Puszysty omlet z warzywami - sposób wykonania:

  1. Zacznij od oddzielenia białek od żółtek. Z białek ubij sztywną pianę. Szynkę pokrój w kostkę, podobnie ser (możesz także zetrzeć na tarce, jeśli używasz sera w kostce), paprykę i cebulę. Szpinak możesz lekko poddusić, ale nie jest to konieczne.
  2. Do miski z żółtkami dodaj śmietanę lub mleko, mąkę oraz przyprawy. Następnie całość wymieszaj lub zmiksuj mikserem.
  3. Do miski z żółtkami dodaj ulubione dodatki oraz pianę z białek i delikatnie wymieszaj, by nie uszkodzić struktury piany.
  4. Patelnię lekko natłuść i rozgrzej. Następnie wlej masę na omlet i smaż na umiarkowanym ogniu pod przykryciem, aż omlet z wierzchu się zetnie. Jeśli smażysz omlet pod przykryciem, nie musisz go przewracać.

Wskazówka: Wszystkie dodatki możesz wcześniej podsmażyć na niewielkiej ilości masła, zwłaszcza jeśli chcesz dodać na przykład grzyby - pieczarki lub boczniaki. To sprawdzi się również wtedy, kiedy chcesz dodać do masy jajecznej kiełbasę lub kawałki kabanosów. Możesz zrobić jeszcze inaczej - usmażyć składniki osobno i omlet osobno. Następnie ułożyć je na usmażonym omlecie - powstanie ci coś w rodzaju pizzo-omleta.

Więcej o: