Niektóre zapomniane potrawy kryją w sobie wyjątkowe smaki i tradycje, które kiedyś gościły na śląskich stołach. Mimo że na przestrzeni lat zniknęły i nie są już tak popularne w naszej kuchni jak kiedyś, to część zasługuje na to, aby je odkryć na nowo. Jak przywrócić magiczną atmosferę regionalnej kuchni? Zupa z czerwonej fasoli - tak ją przygotujesz.
Fazolowa polewka, czyli zupa z fasoli i majeranku, była podstawą codziennego menu, szczególnie zimą, gdy brakowało świeżych warzyw. Była niezwykle sycąca i rozgrzewająca. Ponadto idealnie wpisywała się w prostotę życia mieszkańców. Zimą często podczas długich wieczorów, łuskano fasolę, groch czy orzechy, wypełniając sobie czas. Tradycyjnie przygotowywana jest z wędzonych kości i boczku. Robiono ją również w wersji postnej - był to tzw. jałowy fazol. Zupę gotowano w takiej odsłonie bez mięsa, głównie w piątki i w czasie postu. W Święta Bożego Narodzenia serwowano ją ze suszonymi śliwkami na słodko.
Oto lista potrzebnych składników:
Zanim zaczniemy gotować naszą fazolową zupę, musimy odpowiednio wcześniej przygotować czerwoną fasolę. Dzień przed najlepiej zalać strączki wodą i moczyć przez całą noc, a rano odcedzić. Następnie możemy przejść do gotowania zupy.