Umyjesz nim okna i dodasz do barszczu. Ocet jabłkowy z łatwością zrobisz w domu

Ocet jabłkowy to zdecydowanie jeden z tych superproduktów, których możemy używać w różny sposób. To nie tylko świetna przyprawa do wielu dań, baza do sosów sałatkowych, lecz także naturalny środek czyszczący oraz... kosmetyk. Jak zrobić ocet jabłkowy? To łatwiejsze niż wyjście do sklepu.

Jak zrobić ocet jabłkowy? Cóż, nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że to naprawdę proste, chociaż niestety nie jest szybkie. Domowy ocet jabłkowy to nieoceniony towarzysz gotowania i domowych porządków, a zrobisz go jedynie z trzech składników - jabłek, cukru i wody. Jeśli zaliczasz się do osób, które wolą zrobić coś samodzielnie, zamiast kupować, ten przepis jest w sam raz dla ciebie. 

Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? Weź jabłka i dwie rzeczy

Składniki:

  • 1 kg niepryskanych jabłek,
  • 3 łyżki cukru,
  • 1,5 l wody (najlepiej mineralnej lub przefiltrowanej).

Domowy ocet jabłkowy - sposób wykonania:

  1. Zacznij od przygotowania dużego słoika. Dokładnie go umyj i wyparz. Następnie wytrzyj, by nie pozostały zacieki.
  2. Jabłka opłucz i przekrój na pół lub ćwierć. Nie musisz ich obierać ani usuwać gniazd nasiennych. Wodę wlej do garnka i dodaj cukier. Dokładnie zamieszaj, by cukier w pełni się rozpuścił.
  3. Kawałki jabłek ułóż w słoiku i zalej je roztworem. Dopilnuj, by woda dokładnie zakrywała każdy kawałek owoców.
  4. Słoik szczelnie przykryj ściereczką lub gazą i uszczelnij za pomocą gumki. Pozostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na 5 tygodni. Pamiętaj, by codziennie zamieszać całość czystą łyżką (najlepiej drewnianą).
  5. Po ok. 5 tygodniach na powierzchni zacznie zbierać się jasny, przypominający galaretę nalot. Ne usuwaj go - to oznaka, że rozpoczęła się fermentacja octowa. Wówczas przestań mieszać i pozostaw na kolejny tydzień.
  6. Po tym czasie zdejmij nalot i przelej ocet do butelek. Szczelnie zakręć i pozostaw na kolejnych 5 tygodni. Kiedy upłynie ten czas, możesz spróbować octu - jeśli ma silny, octowy zapach, jest gotowy. Jeśli z kolei wyczujesz zapach alkoholu lub drożdży, pozwól octowi fermentować jeszcze przez ok. 2 tygodnie.
Więcej o: