Zaczęłam już robić ryby na święta. Wkładam w słoiki i otwieram w Wigilię. Ze schabowymi robię to samo

W moim domu ryba w panierce ze słoika to prawdziwy klasyk. Przygotowujemy ją od zawsze na różne rodzinne okazje, bo zawsze robi furorę przy stole. Idealnie doprawiona, delikatna, a przy tym trwała - każdy kęs to prawdziwa przyjemność. Jak zrobić zalewę do ryby w occie? Zdradzę ci mój sekret.

Ryba w zalewie octowej wyjęta prosto ze słoika to doskonała potrawa na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Można ją przygotować wcześniej, by podczas Wigilii cieszyć się gotowym smakołykiem bez zbędnego wysiłku. Filety są miękkie, świetnie trzymają kształt i zachwycają smakiem. Delikatnie kwaśna zalewa, z odrobiną słodyczy i aromatycznych przypraw, zawsze robi wrażenie. Chcesz spróbować ryby w takiej formie? Mam niezawodny przepis, który z chęcią ci zdradzę.

Zobacz wideo Zamień bułkę na tortillę. Ten przepis na burgera podbija internet

Co potrzeba do zalewy octowej? Wystarczy kilka składników, by stworzyła idealny duet z rybą

Do słoików zawsze wybieram ryby o delikatnym smaku i mięsistej konsystencji. Dzięki temu wiem, że zachowają swoją formę po usmażeniu i w zalewie. Najczęściej sięgam po dorsza, mintaja albo morszczuka - nie dość, że łatwo się panierują, to jeszcze rewelacyjnie chłoną aromaty przypraw i octu. Co będzie ci potrzebne na 4 słoiki o pojemności 500 ml?

Składniki:

  • kilogram filetów rybnych,
  • 2 jajka,
  • bułka tarta do panierowania,
  • mąka pszenna do obtoczenia,
  • olej do smażenia,
  • sól i pieprz.

Składniki na zalewę:

  • szklanka octu spirytusowego,
  • 4 szklanki wody,
  • 4 liście laurowe,
  • 7 kulek ziela angielskiego,
  • łyżka ziarenek pieprzu,
  • 2 cebule pokrojone w piórka,
  • 5 łyżek cukru,
  • łyżeczka soli.
Usmażone filety, fot. Pawel Kacperek / iStock
Usmażone filety, fot. Pawel Kacperek / iStock Usmażone filety, fot. Pawel Kacperek / iStock

Jak zrobić zalewę do ryby w occie? Szybko się z tym uwiniesz

Zanim zabierzesz się za smażenie ryby, przygotuj wcześniej słoiki. Ja wyparzam je w piekarniku, co oszczędza mi stania przy kuchence. Ustaw naczynia na blasze, wstaw do zimnego piekarnika, nastaw 120 stopni i zostaw na 15 minut. Po ostudzeniu będą gotowe na rybę w zalewie. Zrobione? Teraz możemy przystąpić do smażenia.

  1. Filety dokładnie osusz papierowym ręcznikiem, dopraw solą i pieprzem. Pokrój na mniejsze kawałki, aby łatwiej zmieściły się w słoikach.
  2. Obtocz rybę najpierw w mące, następnie w roztrzepanym jajku i na końcu w bułce tartej.
  3. Usmaż kawałki na złoty kolor z obu stron, a następnie odsącz z nadmiaru tłuszczu.
  4. W garnku zagotuj wodę z octem, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, sól oraz cukier. Dopasuj ilość cukru i soli do własnego gustu, aby zalewa miała odpowiedni, słodko-kwaśny smak.
  5. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę i gotuj wszystko razem przez 3 minuty. Odstaw do lekkiego ostudzenia.
  6. Do czystych słoików wkładaj rybę oraz cebulę z zalewy warstwami. Staraj się nie upychać zbyt ciasno, aby płyn dobrze wypełnił przestrzenie.
  7. Całość zalej przygotowaną zalewą. Pamiętaj, że wszystkie kawałki ryby muszą być w niej zanurzone.
  8. Zamknij słoiki i pasteryzuj przez ok. 20 minut w garnku z wodą. Dzięki temu przetwory będą dłużej świeże. Po wyjęciu z wody odwróć do góry dnem, do ostygnięcia.
  9. Gotowe słoiki przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Rybę można spożywać już po 2-3 dniach, ale najlepiej smakuje po tygodniu, kiedy wszystkie smaki dobrze się przegryzą.

PORADA! Możesz w ten sam sposób przyrządzić kotlety schabowe w zalewie octowej, są po prostu przepyszne. Zawsze robię je w podwójnej panierce, dzięki czemu po wyjęciu ze słoika mięso jest miękkie i soczyste.

Więcej o: