Solisz makaron w tym momencie? Może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Naukowcy przestrzegają

Jak prawidłowo ugotować makaron? Zwróć szczególną uwagę na moment solenia. Naukowcy odkryli, że niepoprawnie przeprowadzony proces może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Na co uważać, by makaron wyszedł idealny? Wyjaśniamy.

Zdawać by się mogło, że gotowanie makaronu to nic trudnego. Wystarczy włożyć go do garnka z gotującą się wodą, przytrzymać tyle czasu, ile na opakowaniu napisał producent i gotowe. Tymczasem już nawet drobne błędy mogą sprawić, że zamiast pysznej bazy lub dodatku do obiadu dostaniesz rozmiękłą i nieapetyczną breję. Co więcej, może okazać się szkodliwa dla zdrowia. Na co uważać?

Zobacz wideo Rosół, czyli klasyka polskiej kuchni. Zobacz, jak go przyrządzić, by był przepyszny

Jak prawidłowo ugotować makaron? Zrób to w ten sposób

Dobrze ugotowany makaron to podstawa wielu pysznych dań. Zbyt twardy bądź zbyt miękki sprawi, że będzie miał negatywny wpływ na ich smak, dlatego naprawdę warto wiedzieć, jak go przyrządzić. Tym bardziej że choć istnieją różne rodzaje, zasady są takie same, a różni je jedynie czas. Informację o tym, jak długo powinien się robić, zawsze znajdziesz na opakowaniu.

Zanim jednak wrzucisz go do garnka, powinieneś zadbać o odpowiednią ilość wody. W tym wypadku należy pamiętać o zasadzie, że na 100 g makaronu potrzebujesz 1 litra wody i 1/2 łyżeczki soli. Wodę wlej do odpowiednio dużego garnka, po czym doprowadź do wrzenia i dopiero wtedy wrzuć smakowite nitki. Gotuj przez odpowiedni czas, kilkukrotnie mieszając, po czym przelej na sitko i opłucz zimną wodą. Będzie gotowy do dalszego pichcenia. 

Jak prawidłowo ugotować makaron?
Jak prawidłowo ugotować makaron? Jak prawidłowo ugotować makaron? Fot. pexels.com / Klaus Nielsen

Czy solenie wody na makaron jest zdrowe? Na to uważaj

W przygotowaniu makaronu jest jeszcze jeden ważny krok, a mianowicie posolenie wody, w której się gotuje. Dzięki temu zyskuje więcej smaku. Wiele osób dosypuje przyprawę w momencie, gdy woda zacznie wrzeć, tuż przed wrzuceniem do niej nitek. Tymczasem w jednym przypadku to błąd, który niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jeśli używasz soli jodowanej, lepiej zmień przyzwyczajenia.

Naukowcy z Environmental Science & Technology opublikowali na portalu ASC Publications wyniki szeroko zakrojonych badań, które wykazały, że pozostałości chloraminy w wodzie z kranu mogą reagować z jodkiem, który znajdziesz w soli kuchennej oraz z materią organiczną w makaronie. To z kolei prowadzi do powstania szkodliwych substancji (I-DBPs, a dokładniej jodo-trihalometanu zwanego I-THM i jodoacetonitryl). Spożywanie ich w dużej ilości może powodować m.in. przewlekły stan zapalny. 

Kiedy solić makaron? W tym przypadku lepiej na koniec

Badania wykazały również, że aby zmniejszyć powstawanie szkodliwych substancji, możesz skorzystać z dwóch prostych metod. W przypadku soli jodowanej wystarczy, że makaron będziesz gotować bez przykrywki, a przyprawy użyjesz na koniec. Drugi trik polega na wykorzystaniu innego rodzaju soli. Idealnie nada się do tego m.in. sól himalajska lub koszerna. Jak przekonują specjaliści, w ich przypadku nie stwierdzono powstawania I-DBP. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: