Nie wyobrażamy sobie świąt bez pysznych pierogów z kapustą i grzybami, i dla wielu z nas to niemal istota świątecznego smaku. Czekamy na nie cały rok i chociaż bez problemu możemy robić je i zajadać się nimi przez cały rok, trzeba przyznać, że jakimś magicznym zrządzeniem najlepiej smakują właśnie w Wigilię. Niestety zrobienie pysznych domowych pierogów jest dość czasochłonne i ostatnio coraz droższe. Ile w tym roku Polacy zapłacą za pierogi wigilijne? Postanowiłam to sprawdzić i wybrałam się do jednego z warszawskich supermarketów.
Oczywiście pierogi, a pierogi to różnica. Dziś jednak skupimy się na domowych pierogach zrobionych z jednego kilograma mąki, gdzie wszystkie składniki trzeba kupić - nie każdy bowiem ma swoje suszone grzyby i kiszoną kapustę. Przyjmijmy więc proporcje:
Ciasto pierogowe: 1 kg mąki pszennej, dwie łyżki masła, 250 ml gorącej wody i szczypta soli.
Farsz: 2 kg kiszonej kapusty, 150 g suszonych grzybów, 2 cebule, sól, pieprz i liście laurowe.
Zakładam, że wodę i przyprawy raczej każdy ma w domu, także pomijam je w wycenie pierogowej rozpusty.
Zacznijmy od ciasta. 1 kg mąki w sklepie, w którym byłam, kosztował ok. 5 zł. Mowa tu o mące wrocławskiej, która moim zdaniem bardzo dobrze nadaje się do pierogów. Ceny masła były dość rozbieżne, od 8 zł do aż (Chryste Panie) 13 zł! Spotkajmy się więc pośrodku i przyjmijmy, że za kostkę masła należy zapłacić 10 zł, wiemy przecież, że ostatnio ceny masła oszalały. Sól pomijam, chociaż wiadomo, że 1 kg kosztuje między 3 a 5 zł.
Jeśli chodzi o farsz, ceny także nie rozpieszczają. Za 1 kg kiszonej kapusty sygnowanej nazwą marki sieci sklepów należy zapłacić w przybliżeniu 6 zł. Jeśli zaś chodzi o suszone grzyby, za 20 g borowików lub podgrzybków cena wynosi 11 zł. Z kolei 1 kg cebuli kosztuje 4,45 zł.
Z powyższych proporcji wyjdzie około 70 niewielkich pierogów. Na jeden kilogram mąki trzeba dodać dwie łyżki masła, co stanowi ok. 1/4 całej kostki. Przyjmując, że za kostkę zapłaciliśmy 10 zł, to do zrobienia pierogów potrzeba będzie 2,50 zł. Tak więc ciasto na pierogi, pomijając wodę i sól, będzie nas kosztowało w przybliżeniu 7 zł 50 gr.
Do naszego przepisu potrzeba dwóch kilogramów kiszonej kapusty, zatem trzeba nastawić się na koszt ok. 12 zł. Jeśli chodzi zaś o grzyby, to właśnie one kosztują najwięcej. W przybliżeniu za 150 g suszonych grzybów trzeba będzie zapłacić 83 zł. Do tego cebula o wadze mniej więcej 100 g to zaledwie 50 gr.
Podsumowując, za ok. 70 domowych pierogów zapłacimy ok. 105 zł. Zatem jeden pierożek kosztuje ok. 1,5 zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że w wielu domach robi się pierogi z dwóch lub nawet trzech kilogramów mąki, a proporcje grzybów do kapusty mogą być inne, uważam, że to wcale niemało. Trzeba pamiętać także o tym, że pierogi to zaledwie jedne z wielu potraw wigilijnych, których wykonanie też przecież kosztuje.