-
Haps
-
Jak przygotować
- Zupa cebulowa na tym wywarze to mistrzostwo świata. Przepis godny szefa kuchni z Paryża
Przepis godny szefa kuchni z Paryża. Zupa cebulowa na tym wywarze to mistrzostwo świata
Zupa cebulowa jest daniem słynnym na całym świecie i chociaż przepis powstał wśród biedniejszej części mieszkańców Francji, nie można powiedzieć, że jej smak jest ubogi. Przepis na zupę cebulową jest prosty i z całą pewnością skradnie także serce każdego smakosza z Polski. To za sprawą esencjonalnego wywaru robionego na dwóch mięsach i pysznego sera. Można się zakochać.
Zupa cebulowa to wymarzone danie w chłodne, ponure dni, kiedy chcemy się porządnie rozgrzać i pocieszyć pysznym posiłkiem. Idealnie sprawdzi się także podczas rodzinnych spotkań w większym gronie lub nawet romantycznej kolacji we dwoje. Najogólniej mówiąc zupa cebulowa to danie do tańca i do różańca, ale trzeba ją odpowiednio zrobić. My doskonale wiemy, jak zrobić najlepszą zupę cebulową. Kluczem jest wywar. Najlepszy będzie na kaczce, którą uwielbiają Francuzi, oraz na wołowinie z kością, która dodaje niesamowitego aromatu. Przyda się także trochę białego wina - ten dodatek nie sprawi, że się upijesz, a doda zupie cebulowej niesamowitej głębi.
Zobacz wideo Zobacz przepis na zupę krem z cebuli
Zupa cebulowa. Postaw na wywar z dwóch mięs. Będzie najpyszniejsza
Składniki:
- 8 większych cebul w żółtych łupinach,
- 4-6 ząbków czosnku,
- porcja rosołowa z kaczki i dwa uda,
- 600 g wołowiny z kością, polecam szponder,
- 2 marchewki,
- pół selera,
- masło klarowane,
- sól, pieprz, tymianek, odrobina rozmarynu, łyżeczka octu z białego wina,
- niepełna szklanka białego wytrawnego wina,
- kilka kromek bułki wrocławskiej lub innego pieczywa,
- starty ser Bursztyn lub szwajcarski Gruyère.
Zupa cebulowa - sposób wykonania:
- Zacznij od przygotowania esencjonalnego wywaru z mięsa i warzyw. Mięso z kaczki i kości wołowe zalej wodą tak, by je przykrywała. Dodaj obraną marchewkę oraz seler, kilka kuleczek ziela angielskiego i 2-3 listki laurowe. Na minimalnym ogniu gotuj, aż mięso z kaczki będzie się niemal rozpadać.
- Kiedy wywar się gotuje, przygotuj cebulę. Obierz ją i posiekaj w piórka. Czosnek posiekaj w bardzo drobną kostkę.
- Przygotuj garnek z gruby dnem i rozgrzej w nim dwie łyżki masła klarowanego. Dodaj cebulę i na wolnym ogniu całość duś. Nie należy smażyć cebuli - powinna niemal gotować się w maśle i własnych sokach.
- Po ok. 15 minutach duszenia dodaj do cebuli szczyptę soli i odrobinę cukru (wystarczy łyżeczka). Dodaj także 2-3 listki laurowe i duś przez kolejne 20 minut. Po tym czasie cebula powinna zacząć się karmelizować.
- Dodaj czosnek, wymieszaj i kiedy uwolni swój aromat, zalej całość białym, wytrawnym winem. Dokładnie wymieszaj i poczekaj, aż alkohol odparuje. Na tym etapie możesz dodać także pół kieliszka brandy, jeśli chcesz dodatkowo podrasować swoją potrawę.
- Kiedy alkohol odparuje, skarmelizowaną cebulę zalej bulionem. Mięso oddziel od kości i dodaj do zupy. Dopraw do smaku solą, pieprzem, tymiankiem oraz rozmarynem. Gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez pół godziny. Powinna jedynie "puszczać oczka" jak rosół.
- W tym czasie przygotuj grzanki. Bułkę wrocławską lub bagietkę pokrój na kromki, posmaruj odrobiną masła lub skrop oliwą i zaromatyzuj ząbkiem czosnku. Następnie na każdej kromce połóż odrobinę startego sera i zapiecz w piekarniku, aż ser się rozpuści. Gorącą zupę przelej do miseczek i podawaj z grzanką obok lub włożoną do środka.