Flaki wołowe to jedna z tych potraw, o których śmiało możemy powiedzieć, że jest kultowa. Zupa z ugotowanymi flakami wołowymi była znana już kilka wieków temu i chociaż przepis ewoluował, zawsze podstawą było mięso i przyprawy. Współczesne gospodynie mają jednak dużo łatwiej, bo gotowe, oczyszczone flaki można kupić w każdym sklepie, nie muszą czyścić i parzyć całych żołądków, co jak pewnie większość starszych osób wie, nie było niczym przyjemnym.
Zobacz wideo Zobacz przepis na flaki bez flaków. W roli głównej boczniaki
Flaczki wołowe to oczywiście jak sama nazwa wskazuje, fragmenty wołowych żołądków. Jednak same żołądki to za mało mięsa wołowego - wywar bowiem warto ugotować na sporej ilości wołowiny z kością. Ja stawiam na szponder, ale nie tylko. Zawsze do wywaru dodaję także mięso z indyka, obowiązkowo z kością. Polecam golonkę lub udziec. Prawda jest jedna i stara, jak świat: im więcej mięsa, tym lepszy i smaczniejszy wywar. Do tego tylko odpowiednie przyprawy i masz najlepsze flaczki pod słońcem.
Flaczki wołowe - zadbaj o mięso, a będą najlepsze pod słońcem
Składniki na wywar:
- ok. 2 kg wołowiny z kością,
- 2 niewielkie golonki z indyka,
- 2 małe ćwiartki z kurczaka lub jedna większa (opcjonalnie),
- włoszczyzna: 3 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 por,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe.
Reszta:
- ok. 2 kg flaków wołowych,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- przyprawy: sól, pieprz mielony imbir, gałka muszkatołowa, majeranek, słodka i ostra papryka,
- masło i mąka do zasmażki.
Flaczki wołowe - sposób wykonania:
- Najpierw ugotuj rosół, czy też wywar - jak zwał, tak zwał. Do garnka włóż mięso i zalej je zimną wodą. Zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj obraną włoszczyznę i przyprawy. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 1,5-2 godziny, aż wołowina będzie miękka. Następnie przecedź wywar i podziel mięso na kawałki. Następnie odłóż na bok.
- Flaki włóż do garnka i zalej je zimną wodą. Następnie gotuj je do miękkości. Przed końcem gotowania dodaj łyżkę soli.
- Odlej szklankę wywaru, gdzie gotowały się flaki. Następnie przecedź je i dodaj do wołowego rosołu. Gotuj jeszcze przez 20-30 minut. Następnie dodaj ugotowane mięso, oddzielone od kości.
- Teraz czas na doprawianie. Dodaj marchewkę startą na tarce oraz posiekaną i podsmażoną na maśle cebulę. Dodaj łyżkę majeranku, czubatą łyżeczkę gałki muszkatołowej, płaską łyżkę suszonego imbiru i do smaku obie papryki. Gotuj dalej na średnim ogniu przez 15 minut. Jeśli chcesz dodać swoim flakom nieco "kleistości", wlej szklankę wody z wywaru, w którym się gotowały.
- Przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść łyżkę masła. Następnie dodaj łyżkę mąki i energicznie zamieszaj, by nie powstały grudki. Dodaj chochelkę wywaru i całość połącz w jednolitą, ale dość gęstą masę. Następnie dodaj do zupy i wymieszaj całość. Po 5 minutach gotowania flaki są gotowe.